Wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela trafi pod obrady Sejmu. Zadecydowała o tym Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Chodzi o pozew, który przeciwko ministrowi skierował Marek Trela - były szef stadniny koni w Janowie Podlaskim.

Wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela trafi pod obrady Sejmu. Zadecydowała o tym  Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Chodzi o pozew, który przeciwko ministrowi skierował Marek Trela - były szef stadniny koni w Janowie Podlaskim.
Krzysztof Jurgiel /Radek Pietruszka /PAP

Pozew dotyczy zniesławienia. Chodzi o słowa, które padły w kwietniu 2016 roku na sejmowej komisji rolnictwa. Krzysztof Jurgiel stwierdził wtedy że zwolnił Marka Trelę ze stadniny "za złodziejstwo, nie za niefachowość".

Liczymy na to, że immunitet nie będzie służył jako zasłona przed odpowiedzialnością. Minister rządu nazywając w sferze publicznej człowieka złodziejem powinien za to ponieść odpowiedzialność - powiedział RMF FM mecenas Mikołaj Pietrzak, który reprezentuje Marka Trelę.

Krzysztof Jurgiel sprawy nie chciał komentować. Podczas posiedzenia komisji dał jednak wyraźnie do zrozumienia, że nie poczuwa się do odpowiedzialności, a cała sprawa jest "próbą przeniesienia spor politycznego na salę sądową".

Komisja Regulaminowa zdecydowała o przekazaniu wniosku o uchylenie immunitetu do sejmu, rekomenduje jednak jego odrzucenie. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do posłów.

(mpw)