RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Sejm przyjął uchwałę w rocznicę awarii w Czarnobylu

Publikacja: Czwartek, 28 kwietnia (09:48) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 25. rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu. Posłowie opowiedzieli się za zwiększeniem działań na rzecz rozwoju społeczno-ekonomicznego i rewitalizacji obszarów dotkniętych skutkami katastrofy.

Jak podkreślono w uchwale, katastrofa elektrowni atomowej w Czarnobylu "spowodowała śmierć i cierpienie wielu ludzi, a także poważne zniszczenia substancji materialnej i przyrody".

Przypomniano również, że ONZ proklamowała w 2006 roku "Dekadę na rzecz odbudowy i zrównoważonego rozwoju regionów dotkniętych w Czarnobylu".

Opowiadamy się za zwiększeniem intensywności działań na rzecz rozwoju społeczno-ekonomicznego i rewitalizacji obszarów dotkniętych skutkami katastrofy przez społeczność międzynarodową - czytamy w uchwale.

Eksplozja w Czarnobylu, która nastąpiła 26 kwietnia 1986 roku, doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Dokładne dane o ofiarach śmiertelnych katastrofy nie są znane, jednak według ocen Światowej Organizacji Zdrowia liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni może sięgać 9 tysięcy.

Źródło: RMF24/PAP
Tagi: Sejm RP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: