W Warszawie, w 98. rocznicę odzyskania niepodległości, dla zwiedzających otwierają się Sejm i Belweder. W obu miejscach przygotowano atrakcje, które przypomną długą drogę do niepodległej Polski.

Dzień Otwarty w Sejmie /PAP/Rafał Guz /PAP

Belweder, miejsce zamieszkania i pracy Marszałka Józefa Piłsudskiego, jest dziś otwarty dla zwiedzających z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Zainteresowani będą mogli zobaczyć zrekonstruowany Gabinet Marszałka, Salonik, Pokój Adiutanta, a także kolekcję pamiątek, czy Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Dostępne dla zwiedzających będą również sale historyczne, kaplica pw. NMP Królowej Polski oraz pomieszczenia, w których Prezydent przyjmuje gości.

Należy zabrać ze sobą jednak dokument tożsamości ze zdjęciem. Nie wejdziemy do środka z dużym plecakiem, walizką lub torbą. Belweder można odwiedzić od godziny 12 do 17.

Gmach Sejmu dostępny dla zwiedzających

Tradycyjnie 11 listopada otwarty dla zwiedzających jest także gmach Sejmu, w którym na co dzień pracują posłowie. Można z bliska zobaczyć między innymi Hall Główny, kuluary sejmowe, Salę Kolumnową, galerię Sali Posiedzeń Sejmu i Korytarz Marszałkowski.

W Sejmie czeka na Was nie tylko spacer wyznaczoną trasą zwiedzania, ale też muzyka w wykonaniu Adama Struga z zespołem Monodia Polska. Wykonają piosenki legionowe i pieśni patriotyczne.

Dla miłośników historii przygotowano mapy z okresu powstawania Polski niepodległej.

W Sejmie stanęła również fotobudka, w której można się wcielić w różne postaci związane z historią Polski.

Gmach Sejmu będzie czynny do godziny 16.

(łł)