Prokurator Dariusz Barski już z zaświadczeniem o wyborze na posła. Na uroczystości na Wiejskiej nie pojawił się natomiast Bogdan Święczkowski. To, że Barski odbierał ten dokument, nie oznacza, że jutro złoży ślubowanie. Mandaty Barskiego i Święczkowskiego wygasił marszałek Sejmu. Decyzję może unieważnić Sąd Najwyższy. Właśnie marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna nie pojawił się na dzisiejszej uroczystości.

Do tej pory marszałkowie zawsze byli na rozdawaniu zaświadczeń. Był to jednak jedynie zwyczaj a nie obowiązek. Obowiązek dotyczy jedynie marszałka seniora i Józef Zych pojawił się na sali.

Grzegorz Schetyna w ostatniej chwili odwołał swoją obecność. Uzasadnienia na razie brak. W Sali Kolumnowej powinna zresztą zawisnąć lista nieobecnych - nie ma ani posła Donalda Tuska, ani posła Jarosława Kaczyńskiego, ani posła Grzegorza Napieralskiego. Zaświadczenia zostaną im wysłane pocztą.

Pojawiło się za to wielu ministrów. Nie zdradzają, kto zostaje w rządzie a kto odchodzi. Jak mantrę powtarzają, że wszystko w rękach premiera. Nieco bardziej rozmowny był jedynie minister Zdrojewski: Rozmawialiśmy o różnych propozycjach, na niektóre się zgadzam, na niektóre nie. Powiedziałem premierowi co wolę, czekam na jego decyzję.

Z nieoficjalnych informacji reporterki RMF FM wynika, ze premier złożył ministrowi kultury propozycje przesunięcia go do Sejmu na stanowisko szefa klubu, na co Zdrojewski nie chce się zgodzić.