Prawo i Sprawiedliwość zastanawia się nad powołaniem dwóch komisji śledczych. Jedna badałaby aferę podsłuchową, druga nieprawidłowości w podatku VAT – ujawnił to gość Kontrwywiadu RMF FM Jacek Sasin, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM.

PiS chce powołać komisję śledczą, która zbada wyłudzenia VAT / Radek Pietruszka /PAP

Posłuchaj jak Jacek Sasin odpowiada na pytania słuchaczy RMF FM

Komisja VAT-owska miałaby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego władze nie reagowały albo reagowały zbyt opieszale na straty, jakie przez lata generowały rozliczenia podatku od towaru i usług. Szara strefa i uszczuplenia w dochodach budżetu były tu wedle wielu wyliczeń ogromne.

To największa afera w dziejach III RP. Trzeba wyjaśnić dlaczego tak się stało, dlaczego władza nie reagowała na te patologie" - uważa poseł PiS. Jeśli ja miałbym decydować, to w tych 2 sprawach podniósłbym rękę na tak. Tutaj komisje byłyby całkowicie uzasadnione i myślę, że te komisje będą - mówi Jacek Sasin.

Komisja podsłuchowa przyjrzałaby się i mechanizmowi samych podsłuchów w restauracjach, ale i ich konsekwencjom - czyli inwigilacji dziennikarzy. W świetle nowych faktów, pokazujących, że afera podsłuchowa posłużyła do tego, żeby nielegalnie podsłuchiwać dziennikarzy i ich rodziny, to myślę, że taka komisja śledcza byłaby całkowicie uzasadniona - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, poseł PiS Jacek Sasin, pytany przez słuchaczy o pomysły PiS na powołanie komisji śledczych. Informację o komisji ws. podsłuchiwania dziennikarzy podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita". Sasin dodaje, że kolejna komisja miałaby zbadać sprawę wyłudzeń VAT.

W tych dwóch sprawach podniósłbym rękę na TAK. Myślę, że tutaj te dwie komisje byłyby całkowicie uzasadnione. To jest do poważnego rozważenia - mówi Jacek Sasin.

Już w grudniu zeszłego roku marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił w Kontrwywiadzie RMF FM: Chcemy powołania komisji śledczej, która zbada wyłudzenia VAT

Już w grudniu zeszłego roku marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił w Kontrwywiadzie RMF  FM: Chcemy powołania komisji śledczej, która zbada wyłudzenia VAT

Dużo na to wskazuje, że w poprzednich latach rocznie kilkadziesiąt miliardów złotych Skarb Państwa tracił w wyniku nieprawidłowo wyciąganych pieniędzy z VAT. Jeśli tak, była to największa afera ostatnich lat - mówił nam marszałek Senatu. 


(j.)