Grupa ok. 30 salowych, które od zeszłego wtorku protestują w obronie warunków pracy w związku ze zmianą firmy sprzątającej w Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej, rano wróciła do Urzędu Miasta, by kontynuować jego okupację.

Nastroje są wśród pań coraz gorsze, widmo życia bez pracy zajrzało im w oczy. Są jednak zdeterminowane, zapewniają, że nie wyjdą z urzędu, dopóki nie będzie radykalnej decyzji w tej sprawie i wskazania winnych - mówi Elżbieta Żuchowicz z Solidarności w Szpitalu Specjalistycznym.

Kobiety okupowały urząd od wtorku. W sobotę rano opuściły go, aby stawić się do pracy w szpitalu dla nowej firmy - Spółdzielni Inwalidów Naprzód. Salowe od 2004 r. pracowały w firmie Aspen, która wygrała wówczas przetarg na sprzątanie szpitala, po tym jak władze miasta zdecydowały o zleceniu tego firmie zewnętrznej.

Niedawno odbył się kolejny przetarg, który wygrała Spółdzielnia Inwalidów Naprzód. Dotychczasowy pracodawca powiadomił każdą z salowych pisemnie, że ich nowym pracodawcą będzie spółdzielnia Naprzód. Odmówiła ona jednak przejęcia salowych na tych samych zasadach, czyli zatrudnienia ich na czas nieokreślony. Spółdzielnia zaoferowała salowym 2-letnie umowy, ale kobiety nie zgodziły się i rozpoczęły okupację magistratu. Podejmowane w ubiegłym tygodniu rozmowy nie przyniosły rozstrzygnięcia.

Spółdzielnia Inwalidów złożoną kobietom ofertę pracy podtrzymała jedynie do czwartku rano. Kiedy żaden z pracowników z grupy protestujących nie zgłosił się, proces rekrutacji został zakończony.

W sobotę rano salowe opuściły urząd i stawiły się do pracy. Spółdzielnia odmówiła ich przyjęcia, wydała im natomiast dokumenty potwierdzające, że stawiły się w pracy.

Do sądu trafiły już pozwy o ustalenie pracodawcy salowych. Kontrole w szpitalu i obu firmach sprzątających ma też przeprowadzić Państwowa Inspekcja Pracy.