​Sopot nie może w soboty pobierać opłat za parkowanie. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Stwierdził, że to dzień wolny od pracy, a nie roboczy, więc i parkowanie nie powinno być płatne. Jutro jednak - za parkowanie - trzeba będzie opłatę uiścić.

​Sopot nie może w soboty pobierać opłat za parkowanie. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Stwierdził, że to dzień wolny od pracy, a nie roboczy, więc i parkowanie nie powinno być płatne. Jutro jednak - za parkowanie - trzeba będzie opłatę uiścić.
Sopocki parkomat /Kuba Kaługa /RMF FM

Podobnie będzie najpewniej przez wiele kolejnych sobót. Miasto na razie do nieprawomocnego wyroku stosować się nie chce. Czekamy na pisemne uzasadnienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Gdy je otrzymamy i przeanalizujemy, zostanie podjęta decyzja. Czy będziemy występować o kasację tego wyrok, czy też będziemy się do niego dostosowywać - mówi Anna Dyksińskiego z sopockiego magistratu.

Walki o kasację należy się jednak spodziewać, bo w Sopocie każdy dzień opłat to realne wpływy do budżetu miasta. Mieszkańców, z którymi rozmawiał nasz reporter jednak decyzja sądu cieszy. To oczywiste, że nie powinno być płatne. Już dawno przestałem w weekendy do centrum przyjeżdżać. Chyba, że w niedzielę. W Gdańsku czy Gdyni takich opłat nie ma - mówi mieszkaniec Przylesia, jednego z sopockich osiedli. Parkuje zawsze za darmo, bo jestem mieszkańcem strefy płatnego parkowania. Jak w sobotę przyjeżdża teściowa i rodzice to się denerwują. Sobota wolna od opłat, dla wszystkich mieszkańców była by super - mówi mieszkaniec kurortu.

Sopockich urzędników dziwi też taki rozwój sytuacji. Opłaty w kurorcie pobierane są bowiem od 12 lat. Biuro prawne Wojewody Pomorskiego nie kwestionowało przed laty uchwały radnych w tej sprawie. Prokuratura tłumaczy, że temat podjęła z urzędu, przy okazji kontroli przepisów dotyczących parkowania w różnych pomorskich miastach. To była analiza zgodności z prawem uchwał dotyczących stref płatnego parkowania.  Dokonana została przez wydział sądowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Analiza dotyczyła też innych uchwał. Między innymi Rady Gminy w Sierakowicach, Rady Miasta Malborka czy Rady Miejskiej w Pelplinie - mówi nam Tatiana Paszkiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Dodaje, że Sąd zakwestionował nie tylko parkowanie w soboty, ale całą uchwałą dotyczą płatnego parkowania w Sopocie. Zdaniem Prokuratury miejscy radni powinni więc jak najszybciej uchwalić nowe przepisy w tej sprawie.

W Sopocie przypominają też, że to specyficzne miasto. Ruch w sobotę, jest tam często większy niż między poniedziałkiem a piątkiem. Definicja dni wolnych od pracy jest bardzo niejednoznaczna. Dlatego nasi prawnicy zinterpretowali to tak, że w sobotę możemy również pobierać opłaty za płatne parkowanie. Sopot jest atrakcyjnym miejscem turystycznym. Życie w weekendy bywa tu bardziej intensywne niż w ciągu całego tygodnia. Opłaty za parking mają wymusić rotacje. Tych miejsc parkingowych nie ma tylu ile aut jest w Sopocie, ilu gości nas odwiedza - mówi Dyksińska. Sopot od dawna zabiega też o zmiany w prawie. Chce by to samorządy same decydowały o tym, kiedy mogą pobierać opłaty, a kiedy nie.

(az)