Lubelski sąd aresztował siedem osób - trzech Polaków, dwóch Włochów i dwóch Ukraińców - podejrzanych o wprowadzenie do obiegu sfałszowanych obligacji o wartości 100 milionów dolarów i działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. CBA zatrzymało w tej sprawie w sumie osiem osób - również obywatelkę Rumunii narodowości mołdawskiej.

Zobacz również:

Wszyscy zatrzymani usłyszeli podobne zarzuty i we wszystkich przypadkach prokuratura wystąpiła z wnioskami o areszt, ale kobieta do niego nie trafi.

Z ustaleń prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Lublinie wynika, że zatrzymani byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej, która działała od kwietnia ubiegłego roku na terenie Polski i Ukrainy. Szajka wprowadziła do obiegu podrobiony dokument obligacji Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych opiewający na 100 milionów dolarów. Przestępcy mieli też przygotowywać się do "puszczenia w obieg" jeszcze sześciu takich podrobionych obligacji. Chcieli je sprzedać mniej więcej za 10 procent ich wartości nominalnej.

Jak poinformowała rzeczniczka prokuratury Beata Syk-Jankowska, jedna z podejrzanych osób przyznała się do winy.

Jak informował w poniedziałek rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, wszyscy podejrzani zostali zatrzymani na terenie województw lubelskiego i małopolskiego. Dobrzyński nie chciał ujawnić żadnych szczegółów sprawy, ale nie wykluczył kolejnych zatrzymań.