Przestępcy powiązani z włoską mafią próbowali wprowadzić na polski rynek fałszywe obligacje warte sto milionów dolarów - ustalili reporterzy śledczy RMF FM. CBA zatrzymało w tej sprawie osiem osób pochodzących z różnych europejskich krajów.

Wśród zatrzymanych są dwaj Włosi, dwaj Ukraińcy, Mołdawianka oraz troje Polaków. Zatrzymań dokonała specjalna grupa realizacyjna CBA przy wsparciu funkcjonariuszy biura operacji antyterrorystycznych - powiedział RMF FM Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA. Do zatrzymań doszło na Lubelszczyźnie i w Małopolsce.

Oszuści mieli przy sobie fałszywe obligacje na sumę stu milionów dolarów. "Papiery" miały być produkowane we Włoszech przez tamtejsze grupy przestępcze. Następnie trafiały do obrotu w krajach Unii Europejskiej. Wiele wskazuje na to, że grupa działała już od dłuższego czasu.

Można więc przypuszczać, że nie była to pierwsza próba wprowadzenia na polski rynek fałszywych obligacji. Nie można więc wykluczyć, że na rynku pojawiły się fałszywki.

Kontrole, zatrzymania, areszty

To nie jedyna spektakularna akcja CBA w ciągu ostatnich miesięcy. We wrześniu 2011 roku pod lupą Centralnego Biura Antykorupcyjnego znalazło się prawie 60 posłów i 14 senatorów. Funkcjonariusze wnikliwie sprawdzali oświadczenia majątkowe polityków. Do rozszerzonej analizy wytypowano tych, co do których oświadczeń majątkowych CBA miało zastrzeżenia.

Pod koniec listopada w ręce funkcjonariuszy CBA wpadł były szef Urzędu Ochrony Państwa. Generał Gromosław Czempiński został zatrzymany na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Chodziło o olbrzymie nieprawidłowości przy prywatyzacji dwóch dużych przedsiębiorstw państwowych. W tle pojawił się też wątek korupcyjny.

W styczniu CBA zatrzymało wysokiego rangą funkcjonariusza małopolskiej policji, dyrektora jednego z wydziałów Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz biznesmena podejrzanych w związku z przetargami na zakup systemów komputerowych i programów informatycznych. Chodziło o wręczanie i przyjmowanie łapówek.