RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Rząd sięga do rezerwy demograficznej

Publikacja: Wtorek, 7 września (06:17) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

4 mld zł z rezerwy demograficznej trafi w przyszłym roku na wypłatę emerytur i rent. To sposób na obniżenie dotacji budżetowej, ale bez reformy KRUS i systemów specjalnych rezerwa będzie topniała z roku na rok - ostrzega "Rzeczpospolita".

W ciągu dwóch lat - 2010-2011 - z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych trafi 11,5 mld zł. Ekonomiści twierdzą, że sytuacja demograficzna nie usprawiedliwia tak znacznego uszczuplenia FRD.

Fundusz powstał jako rezerwa demograficzna dla niekorzystnych zmian na rynku pracy, po 2020 roku i po to, by wspomagać nowy system emerytalny.

Źródło: RMF24/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: