"Pierwszoklasiści w 2014 r. otrzymają darmowy podręcznik i dotacje na podręcznik do języka obcego i ćwiczenia" - zapewnia szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska. Według zapewnień rządu, za trzy lata z darmowych podręczników mają korzystać uczniowie podstawówek i gimnazjów.

Zmiany zaczynamy w 2014 r. Do trwałej zmiany dojdziemy w 2017 roku - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. 1 września 2014 r. z punktu widzenia rodziców pierwszoklasistów zarówno podręcznik do języka polskiego, matematyki, całej edukacji wczesnoszkolnej, jak i podręcznik do języka obcego oraz zestaw ćwiczeń będą darmowe - dodała. Przygotowujemy w tej chwili podręcznik, który będziemy proponować I klasom - zaznaczyła Kluzik-Rostkowska.

Rządowe obietnice

Oprócz tego, na każdego ucznia zostanie przeznaczona dotacja w wysokości 25 zł na zakup podręcznika do języka obcego oraz 50 zł na zakup materiałów ćwiczeniowych. Różnych, bo uważamy, że nauczyciel powinien mieć pełną swobodę, z jakich dodatkowych materiałów chce korzystać - twierdzi szefowa MEN. W tych 50 zł powinna się zmieścić zarówno kwota na ćwiczenia dodatkowe związane z edukacją wczesnoszkolną, jak i z ewentualnymi ćwiczeniami do języka obcego - podkreśliła.

Jak wyjaśniła Kluzik-Rostkowska we wrześniu 2015 r. darmowy podręcznik otrzymają uczniowie II klasy, a pierwszoklasiści będą korzystali z gotowego już podręcznika.

Z kolei uczniowie IV klasy otrzymają 140 zł na komplet podręczników oraz 25 zł na materiały ćwiczeniowe. Szkoły będą miały dowolność w wyborze tego kompletu, będą mogły również wybrać inne materiały. Proponujemy po 25 zł na materiały ćwiczeniowe dodatkowe - powiedziała minister.

Uczeń I klasy gimnazjum otrzyma 250 zł na zakup kompletu podręczników i 25 zł na materiały ćwiczeniowe. Jak zaznaczyła Kluzik-Rostkowska, różnica wynika z faktu, że gimnazjalista potrzebuje podręczniki do większej liczby przedmiotów.

Grzegorz Kwolek