Naszym zdaniem obecna władza chce zrobić wszystko, by się przy niej utrzymać i jest gotowa posunąć się także do fałszowania - uważa rzecznik PiS Adam Hofman. I dlatego - jak dodaje - "wolimy chuchać na zimne, sprawdzać i kontrolować". W ten sposób tłumaczy dlaczego jego partia chce utworzenie Komitetu Obrony Wyborów.

Celem Komitetu ma być umieszczenie w każdej komisji wyborczej osoby obserwującej wybory - tłumaczył Hofman.

Nas bardzo martwi, że wszystkie poprawki PiS (do zmian w kodeksie wyborczym - przyp. red.) - które zmierzały do przejrzystości i czystości wyborów, jak chociażby możliwość obserwowania w internecie liczenia głosów - przepadły. Co więcej jest bardzo mocna presja na dwudniowe wybory - zaznaczył rzecznik PiS.

Już w piątek prezes PiS mówił, że odrzucenie przez Sejm poprawek PiS do nowelizacji prawa wyborczego, podyktowane jest "chęcią sfałszowania" wyborów parlamentarnych. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego dwudniowe wybory są ewidentnie sprzeczne z konstytucją.

Tutaj mamy sojusz dla fałszowania wyborów. Trzeba to sobie jasno powiedzieć. Ktoś tutaj bierze pod uwagę tego rodzaju możliwość - powiedział prezes PiS.