W Gdańsku ponownie rusza szpital tymczasowy w halach Amber Expo. Gotowy na przyjęcie pacjentów covidowych ma być od jutra. Wciąż trwa poszukiwanie obsady.

Jak informuje reporter RMF FM Kuba Kaługa, zgodnie z decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia na starcie szpital ma mieć możliwość przyjęcia 66 pacjentów, w tym 10, którzy będą wymagać wsparcia respiratorów. Docelowo, w zależności od potrzeb, w obiekcie funkcjonować ma w sumie 300 łóżek - 280 internistycznych i 20 stanowisk do intensywnej terapii.

Szpital szuka pracowników

Organizująca szpital tymczasowy od strony medycznej spółka Copernicus Podmiot Lecznicy przyznaje, że ma zrekrutowany personel jedynie na początkowy etap działalności szpitala tymczasowego. Zabezpieczona jest także obsada w przypadku powiększenia szpitala o kolejne 56 łóżek. 

Cytat

Proces zawierania umów z kolejnymi osobami cały czas trwa. Prosimy o kontakt lekarzy, pielęgniarki, ratowników, opiekunów i pracowników gospodarczych z naszym działem HR, którzy chcą włączyć się do pracy w szpitalu tymczasowym
- informuje Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copernicus Podmiot Leczniczy.

Na tymczasowy szpital Pomorze czeka od listopada

O szpitalu tymczasowym w Gdańsku jest głośno od przełomu listopada i grudnia zeszłego roku. Przeciągała się wtedy w czasie odpowiedź ministra zdrowia, na wniosek wojewody pomorskiego dotyczący ponownego uruchomienia szpitala. Ten został złożony 22 listopada. Uruchomienie szpitala było zapowiadane także przez resort zdrowia. Później się z tego wycofano.

W tym czasie w wielu innych regionach podobne decyzje były już wydane. Ostatecznie jednak 14 grudnia minister zdrowia podjął decyzję o utworzeniu szpitala. Od 17 grudnia trwały prace związane z przygotowaniami obiektu Amber Expo. Odtworzyć trzeba było całą infrastrukturę szpitala, zamontować kilka specjalistycznych instalacji, kontenery sanitarne oraz szeroko pojęty sprzęt medyczny czy ważące łącznie 40 ton zbiorniki z tlenem.


Opracowanie: