Jak po roku rządów Prawa i Sprawiedliwości widziana jest Polska za granicą? Światowe media piszą o sporze konstytucyjnym i fali protestów przeciw ustawie antyaborcyjnej. W gazetach za Oceanem można przeczytać, że nasz kraj "przez długi czas był prymusem Europy Wschodniej, lecz w ostatnim czasie schodzi na drogę prawicowej dyktatury" - donosi nasz korespondent w USA. Z kolei media w Moskwie zarzucają polskim władzom rusofobię.

Jak po roku rządów Prawa i Sprawiedliwości widziana jest Polska za granicą? Światowe media piszą o sporze konstytucyjnym i fali protestów przeciw ustawie antyaborcyjnej. W gazetach za Oceanem można przeczytać, że nasz kraj "przez długi czas był prymusem Europy Wschodniej, lecz w ostatnim czasie schodzi na drogę prawicowej dyktatury" - donosi nasz korespondent w USA. Z kolei media w Moskwie zarzucają polskim władzom rusofobię.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (L), minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (C) i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (P) /Rafał Guz /PAP


Niemiecka prasa: Kraj, który nie chce przyjąć uchodźców

Rozwinięta gospodarka, dojrzała demokracja, przykład dla innych krajów w Europie, a nawet - przyjaciele. Tak o naszym państwie w ostatnich latach mówiły media za Odrą. Jak donosi nasz korespondent z Niemiec Adam Górczewski, przez ostatni rok jednak Polska najczęściej pojawia się jako kraj, który nie chce przyjąć uchodźców. Niemcom, którzy najbardziej odczuwają napływ imigrantów i którzy żyją często dom w dom z Polakami trudno to zrozumieć - mówi nasz wysłannik. 

Dużo miejsca w prasie za Odrą zajmują niezrozumiałe dla Niemców decyzje polskiego rządu: atakowanie Trybunału Konstytucyjnego czy obecna próba zaostrzania - i tak ostrego według Niemców - prawa aborcyjnego. Na bieżąco możne też poczytać tam o protestach KOD-u czy nauczycieli. Komentatorzy nie mogą zrozumieć, dlaczego ich sąsiedzi "zrezygnowali z bycia europejską elitą i oddalają się od swoich wieloletnich partnerów". W zrozumieniu tego, jak zaznacza nasz korespondent, nie pomagają wypowiedzi szefa polskiej dyplomacji, którego wywiad dla "Bilda" z początku roku do dziś dostarcza cytatów o walce ze światem cyklistów, wegetarian i odnawialnej energii.

Niemieckie media piszą natomiast pozytywnie o polskim sporcie - piłkarzach nożnych czy "wspólnej" dla Polski i Niemiec Angelique Kerber.

"Rusofobia polskich władz"

Jak przez ostatni rok Polska jest postrzegana w rosyjskich mediach? Burzone pomniki żołnierzy radzieckich, rusofobia polskich władz, marzenia o odbudowie wielkiej Rzeczpospolitej - to główne tematy dotyczące naszego kraju, o których wspominają najważniejsze rosyjskie gazety. Piszą i mówią o nas wyłącznie negatywnie - donosi nasz korespondent w Moskwie Przemysław Marzec. Jak jednak zaznaczają tamtejsze media, Polska nie jest traktowana jak wróg, bo - zdaniem Rosji - na to nie zasługuje, podobnie jak republiki bałtyckie. 

Rosyjska dyplomacja traktuje zaś Polskę jako przyczółek dla wojsk NATO przy rosyjskich granicach.

Francuzi o zerwaniu negocjacji z firmą Airbus Helicopters

Z kolei większość francuskich mediów zarzuca polskim władzom nieusprawiedliwione, według nich, zerwanie negocjacje z firmą Airbus Helicopters, i alarmuje już od dłuższego czasu, że między innymi z powodu sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego fundamenty demokracji są w naszym kraju zagrożone. Niektórzy komentatorzy sugerują jednak, że Polska coraz bardziej stara się zdobyć miano europejskiej potęgi gospodarczej i wojskowej, choć jednocześnie relacje naszego kraju z wieloma europejskimi partnerami stały się bardziej napięte. 

USA: Polska zeszła na drogę prawicowej dyktatury

Jeśli chodzi o media za Oceanem, to przez ostatni rok pisano przede wszystkim o sporze konstytucyjnym i ogólnie o sposobie sprawowania władzy przez PiS - donosi nasz korespondent w USA. Nie były to dobre opinie o Polsce. Komentarze dotyczyły tego, że w kraju sojuszniczym zapomniano o demokracji, i że odsuwamy się od Unii Europejskiej. Dziennik "Washington Post" pisał, że "Pan Kaczyński zrozumiał, że jego działania mogą zrujnować relację ze Stanami Zjednoczonymi". Z kolei "New York Times" podkreślał, że Polska "przez długi czas była prymusem Europy wschodniej, lecz w ostatnim czasie zeszła na drogę prawicowej dyktatury". 

Jaka jest Polska w brytyjskich mediach?

Spór wokół TK, jego reperkusje w instytucjach europejskich, a ostatnio fala protestów przeciw ustawie antyaborcyjnej - komentatorzy na Wyspach odnotowują te zasadnicze sprawy w polskiej polityce. Nie skupiają się na niuansach, a raczej na największych sygnałach dochodzących nad Tamizę znad Wisły. A te zdaniem większości obserwatorów są niepokojące. Zwracają oni uwagę na styl sprawowania władzy przez PiS oparty na "bezpardonowym wykorzystywaniu większości w parlamencie". Najczęściej wymieniane polskie nazwiska w brytyjskich mediach to Szydło, Duda i Kaczyński, choć niekoniecznie w tej kolejności - donosi nasz korespondent na Wyspach Bogdan Frymorgen.

(mal)