Ruszyła rozbiórka jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy - Rotundy. Zdemontowany jest już znaczny fragment szklanej ściany, wnętrza i dachu.

Ruszyła rozbiórka jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy - Rotundy. Zdemontowany jest już znaczny fragment szklanej ściany, wnętrza i dachu.
Rozbiórka Rotundy /PAP/Leszek Szymański /PAP

Nowy budynek ma być gotowy w 2019 r. Jedna trzecia powierzchni zostanie przeznaczona na funkcje społeczne.

Rotunda znajduje się przy skrzyżowaniu głównych arterii miasta - Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Właścicielem jest bank PKO BP. Jego przedstawiciele przekonywali pod koniec ub. roku, że budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego wymaga gruntownej przebudowy. 

Rotunda na jakiś czas zupełnie zniknie z krajobrazu stolicy. Prace mają potrwać dwa lata. Nowy budynek zostanie wykonany głównie ze szkła i aluminium. Zachowa dotychczasowy kształt, ale ma zyskać na lekkości. Jedna trzecia powierzchni zostanie przeznaczona na funkcje społeczne.

Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r., nadesłano 214 prac z 79 krajów.

Funkcje bankowe w nowym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią ziemi, na poziomie -1. Do tego poziomu ma prowadzić zejście z zielenią po bokach.

Koncepcja budynku powstała w latach 60.

Rotunda została oddana do użytku w 1966 r. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, tj. zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce.

15 lutego 1979 r. w budynku Rotundy wybuchł gaz. Zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 r.

(mn)