W przyszłym tygodniu rząd ma rozmawiać z Rosjanami na temat umowy gazowej - powiedział w Krynicy wicepremier Waldemar Pawlak. W spotkaniu wezmą też udział przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Na przyszły tydzień planujemy na poziomie eksperckim albo politycznym spotkanie ze stroną rosyjską z udziałem Komisji Europejskiej, żeby nie było żadnych przekłamań w komunikacji co do zapisów porozumienia i interpretacji tych ustaleń - powiedział Pawlak.

W poniedziałek wicepremier rozmawiał o gazie z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem. Komisja Europejska ma wątpliwości m.in. co do ustalania taryfy za tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę i zarządzania gazociągiem, który go transportuje.

Polska i Rosja negocjują z Rosją aneks do porozumienia międzyrządowego, na temat zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Projekt powstał po tym, jak na początku 2009 roku surowiec przestał do Polski dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Podpisanie aneksu zostało wstrzymane przez Komisję Europejską, która miła wątpliwości co do jego zgodności z prawem unijnym.