Jeszcze dwa tygodnie tak wysokich temperatur, jakie mamy teraz i możemy spodziewać się , że zakwitną pierwiosnki. W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie wiosnę tej zimy już poczuły niektóre rośliny. Z Pawłem Kojsem, dyrektorem Śląskiego Ogrodu Botanicznego rozmawiała Anna Kropaczek.

Jakie rośliny przebudziły się już teraz w grudniu?

Zakwitła nam kalina wonna, roślina pochodząca z Chin. Europa Środkowa charakteryzuje się dość zmiennym klimatem. Koniec grudnia tak ciepły, jak jest teraz, nie jest normą, ale też nie jest jakąś bardzo rzadką sytuacją i nasze rośliny są do tego przyzwyczajone. Tymczasem rośliny, które sprowadzamy z zewnątrz, ten sygnał odbierają jako koniec zimy, temperaturę ok. 14 stopni traktują jako zachętę do rozkwitnięcia. Te kilka dni utrzymujących się wyższych temperatur spowodowało, że kalina nam się przebudziła.

Jakie jeszcze rośliny się przebudziły?

Zaczynają pękać pąki wierzby. Jeśli łuski im nie poodpadają, jeśli nie dojdzie do pełnego pęknięcia, one jeszcze są w stanie się skurczyć, zebrać w sobie i przezimować. Te, które potracą łuski, szans już nie mają i będzie trochę kwiatostanów zredukowanych, ale to też się zdarza.

Kwitnie też oczar...

On bardzo wcześnie zakwita, ale wcześnie, to znaczy luty, marzec, czasem styczeń. No a teraz mamy koniec grudnia i on już rozpoczął swoje kwitnienie, choć bardzo nieśmiało, bo to są pojedyncze kwiaty. Pozostałe pąki jeszcze są uśpione na szczęście. Do kwitnienia przygotowane są też pierwiosnki.

W Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie można również znaleźć ... szczypiorek, który sam się tam rozsiał. Dzięki wysokim temperaturom jest wciąż świeży i smaczny.