Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej zaprasza przedstawicieli polskiej PKW na wybory prezydenckie w Rosji. Jak dowiedział się reporter RMF FM Grzegorz Kwolek, do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły dwa zaproszenia do obserwowania przebiegu rosyjskich wyborów: dla szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego i dla jego zastępcy Wiesława Kozielewicza. Według informacji naszego reportera, PKW nie zdecydowała jeszcze, czy jej przedstawiciele pojadą do Rosji.

Ostateczna decyzja ma zależeć od opinii MSZ-etu. Pismo od PKW w tej sprawie miało trafić do resortu dyplomacji kilka dni temu.

MSZ - mimo skierowania przez nas kilku pytań - nie odpowiedział, czy takie pismo dostał i jakie jest stanowisko polskiej dyplomacji w tej sprawie.

Wspieramy oficjalne misje obserwacyjne organizowane przez uznane organizacje, takie jak OBWE, stanowczo odcinamy się od tak zwanych misji obserwacyjnych organizowanych przez organizacje przychylne Kremlowi - to jedyny komentarz, jaki uzyskaliśmy z MSZ-etu.

Przypomnijmy, że pięć lat temu poprzednie kierownictwo PKW zostało ostro skrytykowane po dwudniowym wyjeździe na szkolenie w Moskwie. PKW, którą kierował wówczas Stefan Jaworski, tłumaczyła, że konferencja miała "charakter naukowy i dotyczyła prawa wyborczego".


(e)