Podlascy rolnicy chcą zwrotu pieniędzy za opracowania biegłych w sprawie wycen przez rzeczoznawcę gruntów pod obwodnicę Augustowa. Za taki dokument każdy z nich musiał zapłacić 3 tysiące złotych.

​Rolnicy chcą całorocznego odstrzału dzików

Podlaska Izba Rolnicza chce odstrzału dzików w województwie podlaskim w związku z wykrytymi w lutym przypadkami ASF u tych zwierząt. Swoje stanowisko Izba skierowała do sejmiku województwa, do którego należy podejmowanie decyzji w tej sprawie. czytaj więcej

Prawie 70  rolników w pozwie zbiorowym zamierza domagać się zwrotu pieniędzy od wojewody. Liczba ta może być jednak większa, bo opracowania w dalszym ciągu są przygotowywane przez biegłych z Olsztyna - powiedziała naszemu reporterowi Jolanta Harasim, przewodnicząca komitetu protestującego. Pozew prawdopodobnie zostanie złożony w przyszłym miesiącu - dodała. Zdaniem rolników m.in. z gmin Augustów i Raczki opracowania, które wraz ze skargami na pracę rzeczoznawcy trafiły do ministerstwa infrastruktury, były cytowane - a skoro tak, to urzędnicy powinni sami o nie zadbać.

Sprawą rolników, którzy nie zgadzają się z wycenami gruntów pod obwodnicę Augustowa, zajmuje się teraz specjalna komisja arbitrażowa. W ministerstwie zostało dwadzieścia skarg. Ich ocenianie zostało jednak wstrzymane. Dwa opracowania przeanalizuje nowy rzeczoznawca, którego opinia może podważyć wcześniejsze decyzje ministerstwa (większość podań została odrzucona).

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa trwają. Grunty rolników zostały przejęte przez Skarb Państwa. Obwodnica będzie mieć 34,2 km długości, a zakończenie jej budowy przewidziano na jesień tego roku.

(MRod)