RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Rodzice za kółkiem rzadko łamią przepisy

Publikacja: Piątek, 16 maja (05:35) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

​Zdecydowana większość rodziców (88 proc.) bezpiecznie przewozi dzieci w samochodach. Najbardziej przestrzegają przepisów ci, których pociechy mają do 3 lat - pisze "Rzeczpospolita".

Z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika też, że maluchy są przewożone w urządzeniach zabezpieczających częściej na drogach krajowych i w dużych miastach (ponad 90 proc.). Zaś na drogach powiatowych już tylko 75 proc. dzieci jeździ w fotelikach.

W 2008 roku, kiedy przeprowadzono poprzednie badania,  takie urządzenia stosowało 84 proc. rodziców. Foteliki są także częściej używane niż pasy, które zapina w Polsce tylko ok. 80 proc. kierowców i pasażerów - zauważa "Rz".

Jak przypomina dziennik, łamiący przepisy o przewożeniu dzieci muszą się liczyć z tym, że grozi im wlepienie mandatu wartego 150 zł i 6 punktów karnych.

(abs)

Źródło: RMF24/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: