RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Resort kultury popełnił przestępstwo? Śledztwo ws. dotacji dla świątyni

Publikacja: Piątek, 7 marca (10:49) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Jest śledztwo w sprawie dofinansowania przez resort kultury budowy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Prokuratura zbada, czy urzędnicy popełnili przestępstwo, przekazując Archidiecezji Warszawskiej na ten cel 44 miliony złotych.

Prokuratura ma zbadać przekazanie Kościołowi dotacji: 30 mln zł w 2008 r.; 4 mln zł - w 2012; 4 mln zł - w 2013 i 6 mln zł w tym roku.

Śledztwo ma wykazać, czy resort działał na szkodę interesu publicznego. Według kilku osób zawiadamiających o tym przestępstwie, ministerstwo kultury nie mogło przekazać dotacji Archidiecezji Warszawskiej, bo nie jest ona uprawniona do korzystania z publicznych środków. Zatem urzędnicy - wydając grube miliony na Świątynię Opatrzności Bożej - mogli przekroczyć swoje uprawnienia. Za takie przestępstwo grozi do trzech lat więzienia.

Teraz prokuratura rozpocznie przesłuchania świadków i najprawdopodobniej powoła biegłych, którzy odpowiedzą na pytanie, czy pieniądze zostały wydane niezgodnie z prawem.

(mal)

Źródło: RMF FM/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: