"Zadbajmy o to, żeby dziś odpocząć i nawadniać nasz organizm" - podpowiada ratownik medyczny Michał Kleczewski przed zbliżającym się skokiem ciśnienia. Synoptycy przewidują, że w poniedziałek wskazania barometrów mogą sięgnąć nawet 1050 hektopaskali. Tak wysokie ciśnienie zdarza się tylko raz na kilka albo nawet kilkanaście lat.

Według prognoz synoptyków, na Suwalszczyźnie wartość ciśnienia zredukowanego do poziomu morza może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie nawet 1046-1048 hPa, przy czym część modeli prognostycznych zakłada możliwość osiągnięcia wartości 1050 hPa.

Część osób może zaobserwować u siebie takie objawy jak pogorszenie samopoczucia, ból głowy, ból stawów, zawroty głowy, podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego, zmęczenie i znużenie - podkreśla ratownik medyczny Michał Kleczewski.

Zadbajmy o odpowiednie nawodnienie i odpoczynek. Zdrowa osoba powinna w ciągu dnia przyjąć 2-3 litry wody. Większość z nas o tym zapomina, a to zwiększa ryzyko dolegliwości. Dobrym pomysłem jest też pójście dziś wcześniej spać. Relaks jest zalecany w tym przypadku - dodaje. 

Gdy pojawią się dolegliwości, warto skontrolować wartość ciśnienia tętniczego, ewentualnie skonsultować się z lekarzem rodzinnym - dodaje w rozmowie z RMF FM Michał Kleczewski. 

"Rekord sprzed 23 lat raczej nie zostanie pobity"

Rekordowe ciśnienie odnotowano w grudniu 1997 w Suwałkach - było to 1054 hPa i jest to najwyższa wartość w powojennej Polsce.

"Nie czeka nas oczywiście pogodowa katastrofa, ale tak znaczny wzrost ciśnienia zdecydowanie może wpłynąć na nasze samopoczucie" - czytamy w komunikacie IMGW.

"W całej Polsce szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu Polski, może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej - informuje IMGW.

U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu - dodają w komunikacie synoptycy.


Opracowanie: