Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher chce przeprowadzenia referendum w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w mieście pod Giewontem. Zakopiański włodarz był wczoraj gościem sesji Rady Miasta Krakowa, które wcześniej zapowiedziało przeprowadzenie takiego referendum i jest przekonany do tej idei.

Ja uważam, że to mieszkańcy powinni decydować o wydatkach. Nie ulega wątpliwości, że będą to wydatki z budżetu miasta, czyli ze wspólnej kasy miejskiej. A jeżeli tak, to w tak ważnej sprawie, jak igrzyska olimpijskie, powinniśmy przeprowadzić referendum i będę optował za tym, żeby takie referendum było także w Zakopanem - powiedział naszemu reporterowi burmistrz Zakopanego.

Burmistrz obawia się jednak, że tego referendum nie uda się przeprowadzić wraz z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które zaplanowane są na 25 maja. Ma jednak nadzieję, że uda się rozpisać je jeszcze przed wakacjami, a w najgorszym razie tuż po nich.

Władze sąsiedniego Kościeliska, gdzie także planowane są konkurencje olimpijskie na razie nie planują referendum. Jak powiedział wójt Bohdan Pitoń nie ma dyskusji na ten temat, bo mieszkańcy i radni są zwolennikami przeprowadzenia igrzysk i widzą w nich szansę na rozwój Kościeliska.

(j.)