Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wczoraj utonęły w Polsce cztery kolejne osoby. Od kwietnia odnotowano pond 270 takich wypadków.

RCB apeluje na swoich mediach społecznościowych, aby podczas wypoczynku nad wodą pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Najczęściej łamana zasada, której lekceważenie często okazuje się brzemienne w skutkach, to bezwzględny zakaz korzystania z wody po spożyciu alkoholu i środków odurzających.  

Równie często zapominamy o tym, aby nie pływać bezpośrednio po posiłku. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina również, aby korzystać z wody w miejscach do tego przeznaczonych i stosować się do poleceń ratownika.

Jak informują ratownicy, częstą przyczyną wypadków na otwartych zbiornikach wodnych jest nieumiejętne korzystanie z materacy, pontonów i dmuchanych kół, które ze względu na niewielką wagę i małą stabilność są trudne do opanowania, zwłaszcza podczas silniejszego wiatru czy wzmożonych fal.

Z danych zmieszczonych na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, iż od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 274 utonięcia.