Na kary 2 lat więzienia w zawieszeniu oraz 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu skazał sąd rejonowy w Elblągu dwóch ratowników medycznych oskarżonych w procesie ws. zgwałcenia tłumaczki. Wyrok nie jest prawomocny. Proces toczył się w całości za zamkniętymi drzwiami.

Jak podała rzeczniczka sądu okręgowego w Elblągu sędzia Dorota Zientara, sąd uznał obu mężczyzn za winnych. Mariusz C. za gwałt został skazany na karę 2 lat więzienia z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 5 lat, natomiast Jarosław G. za dopuszczenie się "innej czynności seksualnej" został skazany przez sąd na karę 8 miesięcy więzienia z warunkowym jej wykonaniem na 3 lata.

Sąd zdecydował także, że mężczyźni muszą zapłacić w sumie 40 tys. złotych zadośćuczynienia pokrzywdzonej kobiecie, która w procesie występowała jako oskarżyciel posiłkowy.

Proces dwóch ratowników medycznych w elbląskim sądzie rozpoczął się w czerwcu ubiegłego roku. Sprawa dotyczy wydarzeń z września 2013 roku, do których miało dojść podczas szkolenia w Kaliningradzie z udziałem grupy pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Po powrocie do kraju tłumaczka, która towarzyszyła grupie szkolących się, zgłosiła się na policję, twierdząc, że została zgwałcona. Prokuratura wszczęła śledztwo.

W jego wyniku jednemu z oskarżonych postawiono zarzut zgwałcenia oraz tzw. innych czynności seksualnych, natomiast drugi został oskarżony o tzw. inne czynności seksualne. Grozi za to kara do 12 i do 8 lat więzienia. Obaj mężczyźni nie przyznawali się do winy.

(MRod)