Mówienie, że z powodu podniesienia minimalnej płacy w 2019 roku rodziny stracą prawo do "500+", to niepotrzebne straszenie ludzi. Odbieram to jako uderzenie w rządowy program w związku z trwającą kampanią - podkreśliła w czwartek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Rafalska odniosła się do informacji mediów, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie płacy minimalnej osoba otrzymująca ją w 2019 roku osoba dostanie 1634 zł na rękę, a to oznacza, że rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko będzie zarabiał o 34 złote za dużo, by otrzymać świadczenie "500+".

Nie wiem, skąd wziął się ten problem. Jesteśmy w trakcie zbierania wniosków na nowy okres zasiłkowy. Rodziny dostaną decyzję, dzięki której do 30 września 2019 roku będą otrzymywały świadczenia. Dochód będzie liczony na podstawie 2017 roku i płacy minimalnej z tego roku - powiedziała minister.

Jak mówiła, minimalna stawka godzinowa z 2019 roku będzie brana pod uwagę dopiero na okres świadczeniowy od października 2020 do września 2021 roku. Mówienie dzisiaj, że któraś z polskich rodzin z powodu podniesienia minimalnego wynagrodzenia straci prawo do "500+", jest zupełnie błędne, niepotrzebnie straszące ludzi. Odbieram to jako uderzenie w rządowy program w związku z trwającą w tej chwili kampanią wyborczą. Szkoda tylko, że te stresy i lęki mogą przeżywać rodziny - powiedziała Rafalska.

Jak słucham tych rozważań na temat wpływu minimalnego wynagrodzenia na utratę prawa do świadczenia, to mam wrażenie, że chyba niektórzy powariowali. Czy my nie chcemy, żeby rosły wynagrodzenia? Oczywiście, że chcemy. Dla ludzi, którzy najmniej zarabiają, to jest kluczowe - podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że przyjdzie czas, kiedy trzeba będzie się zastanowić nad kryterium dochodowym przy "500+". Ale dziś wpływ minimalnego wynagrodzenia z 2019 roku (na przyznanie świadczenia - PAP) jest żaden - dodała minister.

W ramach programu "Rodzina 500 plus" świadczenie wychowawcze w kwocie 500 zł miesięcznie przysługuje na drugie i kolejne dziecko, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymują wsparcie także dla pierwszego dziecka, jeśli spełniają kryterium przeciętnego miesięcznego dochodu na członka rodziny 800 zł netto lub 1200 zł w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 roku, przedłożone przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Rząd postanowił, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 roku będzie wynosiło 2250 zł (w 2018 roku - 2100 zł, co oznacza wzrost o 7,1 proc. i stanowi 47,2 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2019 roku).

(az)