"Nie planujemy, ale nie rezygnujemy. Składałem obietnice, ale na 5 lat." To najczęściej powtarzane zdania Rafała Trzaskowskiego podczas debaty nad budżetem stolicy. Rada Warszawy w środku nocy przyjęła budżet na pierwszy rok prezydentury Trzaskowskiego. To był test wiarygodności i Rafał Trzaskowski ten test oblał - grzmiała opozycja, wyliczając obietnice z kampanii i puste pozycje w budżecie.

Chodzi przede wszystkim o obiecywane w trakcie kampanii darmowe miejsca w żłobkach dla wszystkich dzieci. Od września 2019 roku zaczynamy - mówił Trzaskowski. Zaczynamy, doprowadzimy do końca kadencji. 

To oburzyło radnych PiS.

Podobnie jak sprawa odbudowy stadionu Skry, która także była ważnym elementem kampanii. W budżecie miasta zapisano pieniądze, ale tylko na otoczenie stadionu, a nie sam stadion.

Dlatego że od samego początku mówiliśmy, że będziemy szukali - poza pracami koncepcyjnymi - inwestora. Będziemy odbudowywali Skrę, jak tego inwestora znajdziemy - wyjaśniał prezydent stolicy.

Podobnie rzecz ma się z mostem Krasińskiego. Nie planujemy tego mostu, natomiast nie zrezygnowaliśmy z niego - mówił.

Do tego dochodzi obwodnica śródmiejska - na ten cel z budżetu wykreślono 200 mln złotych. Mają wrócić, jeśli rząd przyspieszy procedury - mówił Rafał Trzaskowski.

Dyskusja nad finansami Warszawy na ten rok trwała kilkanaście godzin

Dyskusja nad finansami Warszawy na ten rok trwała kilkanaście godzin. Ostatecznie ustalono, że dochody Warszawy w 2019 roku wyniosą 17 mld 196 mln zł, a wydatki 19 mld 213 mln zł. Miasto przeznaczy na inwestycje 3 mld zł; o ok. 500 mln wzrosną wydatki na gospodarkę odpadami komunalnymi.

Największe wydatki bieżące zostaną przeznaczone na edukację (4 mld 421 mln zł); transport i komunikację (3 mld 369 mln zł); ochronę zdrowia i pomoc społeczną (2,1 mld zł); gospodarkę komunalną i ochronę środowiska (1 mld 373 mln zł); kulturę (497 mln zł); sport i turystykę (201 mln zł).

Najwięcej środków inwestycyjnych w 2019 roku miasta chce przeznaczyć na rozbudowę II linii metra (769 mln zł), budowę Szpitala Południowego (145 mln zł); budowę ciągu ul. Marsa-Żołnierska (71 mln zł); budowę ul. Głębockiej (35 mln zł), Na program walki ze smogiem ma być przeznaczone 30 mln zł, a na szpital jednodniowy na Białołęce 26 mln zł.

Podstawowym źródłem dochodu Warszawy jest podatek od osób fizycznych (PIT), który wyniesie 6 mld 255 mln zł. W 2019 roku Warszawa ma wpłacić 1 mld 51 mln zł z tytułu tzw. janosikowego (to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz tych biedniejszych).