Rada powiatu wrocławskiego PO opowiedziała się w piątek wieczorem za kandydaturą Kazimierza M. Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia. Wcześniej kandydatem PO na fotel prezydenta stolicy Dolnego Śląska była posłanka tej partii prof. Alicja Chybicka.

Rada powiatu wrocławskiego PO opowiedziała się w piątek wieczorem za kandydaturą Kazimierza M. Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia. Wcześniej kandydatem PO na fotel prezydenta stolicy Dolnego Śląska była posłanka tej partii prof. Alicja Chybicka.
Kazimierz M. Ujazdowski / Maciej Kulczyński /PAP

We wtorek lider PO Grzegorz Schetyna ogłosił, że rekomenduje miejskim strukturom PO kandydaturę europosła, w przeszłości m.in. wiceprezesa PiS, Kazimierza Michała Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia. Ujazdowski jest europosłem; w styczniu ubiegłego roku wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości.

W piątek kandydaturę Ujazdowskiego zaakceptowała rada powiatu wrocławskiego PO. Za kandydaturą Ujazdowskiego było 36 działaczy, 7 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.

Szef dolnośląskich i wrocławskich struktur PO, senator Jarosław Duda, na pytania dziennikarzy o brak jednomyślności w głosowaniu, powiedział, że głosowanie poprzedziła "interesująca dyskusja". Były interesujące głosy, wiemy że projekt jest odważny, wizjonerski, trudny. Mówiliśmy uczciwie o tych wszystkich wątpliwościach - podkreślił Jarosław Duda.

W podobnym tonie wypowiadał się szef PO Grzegorz Schetyna, który był obecny na posiedzeniu rady powiatu. Była otwarta, demokratyczna dyskusja, były pytania o zasady współpracy o doświadczenia samorządowe, nie jesteśmy tacy jak PiS i nie przywozimy nikogo w teczce - zaznaczył Schetyna. Dodał, że dyskusja dotyczyła m.in. tworzenia list, planu pracy, spotkań z kołami i ludźmi PO.

Kazimierz M. Ujazdowski podkreślił, że Wrocław powinien być "republiką przejrzystości i otwartości". Tylko zwrot ku przejrzystości buduje prawdziwą alternatywę dla PiS i daje możliwość zwycięstwa - przekonywał.

Według nieoficjalnych informacji, uzyskanych przez PAP, w dyskusji głos sprzeciwu wobec kandydatury Ujazdowskiego, wyraziła senator Barbara Zdrojewska. Nie poczułem się dotknięty, każdy ma prawdo do swojego osądu, przecież nie wszyscy muszą wspierać mnie w pierwszej fazie kampanii, a myślę, że z tygodnia na tydzień, wątpiący przekonają się co do sensu mojej kandydatury, nie żywię urazów, tym bardziej do Barbary Zdrojewskiej, którą znam 20 lat - powiedział Ujazdowski.

Dodał, że jego program wyborczy będzie bazował na tym, co do tej pory wypracowała poprzednia kandydatka PO na fotel prezydenta Wrocławia - prof. Alicja Chybicka.

To program wypracowany z wieloma środowiskami, ja go będę uzupełniał w procesie społecznego dialogu (...) w przyszłym tygodniu ogłoszę pakiet dla przejrzystości, zawierający formułę nowego sposoby zarządzania miastem - zapowiedział Ujazdowski. Podkreślił, że wynik głosowania nad jego kandydaturą traktuje "bardzo dobrze". Tylko w partii komunistycznej decyzje zapadają jednogłośnie - ocenił.

(az)