Po śmiertelnym wypadku fiakra będą zmiany na postojach dorożek w Zakopanem. Wszystkie konie na postojach będą przywiązywane. „Fiakrzy będą oznakowani, żebyśmy mogli rozpoznać, że są zarejestrowani i reprezentują Związek Podhalan” – dodaje burmistrz Janusz Majcher. Do końca miesiąca pojawią się też barierki na postojach dorożek oraz znaki informujące o tym, że w mieście odbywa się ruch konny. Te decyzje to skutek tragicznego wypadku, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Zginął woźnica przewrócony przez konia na Krupówkach.

Zamontowanie barier na wszystkich postojach dorożek konnych oraz wprowadzenie oznakowania drogowego informującego o pojazdach konnych w Zakopanem - takie m.in. rozwiązania zapowiedział burmistrz miasta Janusz Majcher.

W pierwszej kolejności na postojach mają pojawić się bariery ochronne, do których fiakrzy będą wiązali konie. Ponadto, na wniosek Związku Podhalan, w całym mieście pojawią się tablice informacyjne, że po Zakopanem poruszają się zaprzęgi konne.

W całym mieście znajdą się takie tablice, aby kierowcy zwrócili szczególną uwagę na zaprzęgi - dodał Majcher.

Bariery na postojach i znaki mają pojawić się w Zakopanem jeszcze przed długim majowym weekendem.

Władze miasta wydały też zakaz poruszania się po Krupówkach pojazdów technicznych, (to właśnie jeden z tych pojazdów spłoszył konia 28 lutego) w okresie ruchu turystycznego w ciągu dnia. Takie pojazdy będą mogły poruszać się po deptaku o świcie lub w nocy.

Kolejną zapowiadaną zmianą będzie oznakowanie powozów konnych. Doszliśmy do wniosku, że wszyscy fiakrzy muszą mieć na powozie numery nadane przez Urząd Miasta, aby byli rozpoznawalni - mówił Majcher.

(j.)