"Przyszłość Polski. Wielki Wybór" - pod takim hasłem Koalicja Europejska idzie do wyborów do Parlamentu Europejskiego; liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i Zielonych podpisali deklarację programową.

Podczas prezentacji deklaracji programowej Koalicji Europejskiej, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna powiedział, że Koalicja Europejska została powołana z myślą o lepszej przyszłości Polski. Chodziło o to, żeby Polakom dać możliwość podjęcia wielkiego wyboru i zbudowaliśmy to. Mam pomysł, mamy zespół, mamy ludzi, mamy cel, które stawiamy przed sobą - mówił lider PO.

Celem tym - jak zaznaczył - jest doścignięcie najlepszych i najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. To jest realizacja marzeń pokoleń Polaków, żeby być w zachodniej części Europy, żeby decydować o przyszłości kontynentu, żeby brać udział w wielkiej, wspólnej polityce - dodał.

Jesteśmy razem, bo dla nas te rzeczy, które są najważniejsze - przekonany jestem, że też dla większości Polaków - z nimi idziemy do tych wyborów. Będziemy mówić o konstytucji, że nie można jej łamać, będziemy mówić o praworządności, będziemy mówić o obecności Polski w Unii, ale także o prawach mniejszości, o społeczeństwie obywatelskim, o tym wszystkim, co jest najważniejsze - mówił Schetyna.

Zaznaczył, że Koalicja Europejska idzie do PE, by podkreślić, że Polska musi znowu być liderem UE, jak było to między 2007 a 2015 r. Jak ocenił Schetyna, dzisiaj polski rząd "jest w kącie, narożniku" i "oddaje sprawy polskie w UE". My idziemy do Unii, żeby to zmienić, żeby usiąść przy najważniejszym stole - dodał.

"Idziemy po lepszy budżet dla Polski"

Schetyna podkreślił, że Koalicja Europejska do Parlamentu Europejskiego "idziemy po lepszy budżet dla Polski". Po dziesiątki miliardów więcej niż ten, który w nieudolny sposób organizuje, załatwia polski rząd. Idziemy po to, żeby te pieniądze przeznaczyć na nasze wspólne cele - walkę ze smogiem, poprawę zdrowia (...), dokończenie inwestycji - mówił lider PO.

Idziemy tam też po to, żeby te wielkie pieniądze europejskiej, które - jestem przekonany - do Polski uda nam się znowu adresować, żeby były one rozdzielane nie na Nowogrodzkiej, nie przez rząd, nie przez centralę, tylko przez samorządy, przez zarządy województw, przez prezydentów miast i marszałków - podkreślił Schetyna.

Szef Platformy oświadczył, że Koalicja Europejska idzie do UE po to, żeby pokazać, że można budować politykę opartą na zaufaniu. Można sobie ufać, można być bogatym w różnorodności, można być jednością w różnorodności, taką jaką jest Koalicja Europejska - wskazał Schetyna.

Jestem pewny, że przed nami jest zwycięstwo 26 maja - oświadczył lider PO.