„Do inauguracji prezydentury Andrzeja Dudy pozostał nieco ponad tydzień. W otoczeniu elekta trwają gorączkowe przygotowania, ale wciąż nie jest znany dokładny program. Ma zostać ustalony do czwartku” – pisze w środowym wydaniu „Rzeczpospolita”. „Choć po 1989 roku już pięć razy mieliśmy tego typu uroczystości, to wciąż nie wypracowano żadnego ceremoniału” - zauważa w rozmowie z dziennikiem dr Janusz Cibora, badacz dziejów dyplomacji i znawca protokołu dyplomatycznego z Uniwersytetu Gdańskiego.

W II Rzeczypospolitej wszystko było szczegółowo uregulowane. A tamtych przepisów nigdy nie odwołano - mówi Sibora w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Co wiemy o zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy na prezydenta? Uroczystości rozpoczną się w czwartek, 6 sierpnia, punktualnie o godz. 10. Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego poprowadzi Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek Sejmu. Andrzej Duda ma złożyć przysięgę na specjalnie przygotowany egzemplarz konstytucji - przypomina "Rzeczpospolita". Sibora zauważa, że wykorzystanie kunsztownie wykonanej konstytucji dodaje uroczystości powagi. Takie specjalne wydania ustawy zasadniczej są niemal normą w innych krajach. Mają ją nawet Rosjanie, a kaligrafowana konstytucja Indii uchodzi za najładniejszą na świecie - czytamy w "Rzeczpospolitej".

W środowej "Rzeczpospolitej" także:

- SKOK-i się bronią

- Areszt nie dla dilerów

(mn)