Oberwanie chmury nad Warszawą - informujecie na Gorącą Linię RMF FM. Nawałnica przeszła również w okolicach Sanoka na Podkarpaciu. Niestety, synoptycy znowu ostrzegają przed ulewami. Bardzo mocno padać będzie we wtorek i w środę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej twierdzi, że od wtorku przez niespełna dwie doby może spaść nawet 135 litrów wody na metr kwadratowy.

W poniedziałek po południu intensywny deszcz sparaliżował Warszawę. Kierowcy stoją w korkach. W wielu miejscach na ulicach zalega woda, studzienki kanalizacyjne nie nadążają z przyjmowaniem wody.

Niestety, będą kolejne ulewy. We wtorek na południe kraju dotrą burzowe chmury a wraz z nimi wyjątkowo obfite opady. Oznacza to, że w głównie w górach, może spaść grubo ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy. Potem, deszczowy niż zacznie się przesuwać na wschód.

Intensywnie padać będzie też na Śląsku, Dolnym Śląsku, w Małopolsce, Świętokrzyskiem, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Opadom towarzyszyć będą burze. Mieszkańcy tych regionów muszą się liczyć z tym, że w ciągu doby spadnie ponad 50 litrów wody na metr kwadratowy. Synoptycy ostrzegają, że lokalnie znowu może dojść do podtopień.  

Dwa dni opadów

W województwie dolnośląskim maksymalna suma opadów może wynieść ok. 70 mm, w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim - do 50 mm, a województwach: lubuskim, wielkopolskim, opolskim, łódzkim oraz mazowieckim - do 40 mm. Taka ilość deszczu może spowodować gwałtowne wzrosty stanów wody, jak i podtopienia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia (w 3 stopniowej skali) o gwałtownych wzrostach stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a miejscowo alarmowych dla województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

IMGW wydał również ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia (w 3 stopniowej skali) o wzrostach poziomu wody lokalnie, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych dla województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego. 

(ug)