​Prokuratura nie przedstawiła jeszcze zarzutów w sprawach dotyczących reprywatyzacji w Warszawie. Przesłuchano dotychczas 167 urzędników z ratusza - powiedział prokurator Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej.

​Prokuratura nie przedstawiła jeszcze zarzutów w sprawach dotyczących reprywatyzacji w Warszawie. Przesłuchano dotychczas 167 urzędników z ratusza - powiedział prokurator Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej.
Posiedzenie sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej /PAP/Leszek Szymański /PAP

O reprywatyzacji w Warszawie dyskutowała w środę sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Prok. Wygoda przypomniał, że postępowania dotyczące tej sprawy są prowadzone w trzech prokuraturach - regionalnej we Wrocławiu oraz dwóch okręgowych w Warszawie. Sprawą zajmuje się 34 prokuratorów oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wywiadu skarbowego i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Prok. Wygoda dodał, że obecnie prowadzonych jest ok. 100 postępowań, w tym 20 śledztw. Pozostałe to postępowania sprawdzające. Wszystkie postępowania przygotowawcze, które są w tym momencie prowadzone, prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko. Nikomu nie przedstawiono jeszcze żadnego zarzutu - powiedział Wygoda.

Poinformował, że w toku tych wszystkich śledztw przesłuchano 167 świadków. Dodał, że wśród przesłuchiwanych nie było prezydentów Warszawy, lecz byli i obecni dyrektorzy oraz zastępcy dyrektorów ze stołecznego ratusza.

Pomoc prawna m.in. z USA i Szwajcarii

W sześciu przypadkach prokuratorzy musieli wystąpić o pomoc prawną do Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i państwa Saint Kitts i Nevis w Ameryce Środkowej.

Prokuratorzy badają zarówno, czy doszło do wyłudzeń przez posłużenie się nieprawdziwymi lub podrobionymi dokumentami, jak i czy doszło do przestępstw urzędniczych - niedopełnienia obowiązków, niegospodarności lub zmowy.

Wykaz nieruchomości zajmuje 7 stron maszynopisu

Prok. Wygoda powiedział, że oprócz postępowań karnych w sprawie reprywatyzacji ponad 150 kamienic prokuratura angażuje się w postępowania cywilne i administracyjne. Wykaz nieruchomości, których dotyczą działania cywilne i administracyjne zajmuje ok. 7 stron maszynopisu - powiedział Wygoda.

Wiceprezydent Warszawy Witold Pahl powiedział natomiast, że w latach 1990-2016 w ratuszu wydano 4159 decyzji w sprawie zwrotu nieruchomości, z czego w latach 2003-2016 - 2424. Dodał, że w toku jest 2613 postępowań.

Pahl dodał, że tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna objęła 230 nieruchomości przeznaczonych na cele publiczne. Do tej pory wydano kilkanaście decyzji o odmowie ich wydania.

(łł)