Zmiany dotyczące karania pijanych rowerzystów, bunt przeciwko planom wycofania z obiegu jedno- i dwugroszówek i ciąg dalszy sprawy Katarzyny W. - to tylko niektóre tematy środowych wydań dzienników. W RMF24 publikujemy przegląd porannej prasy.

Narodowy Bank Polski rozpoczął starania o wycofanie z obiegu jak największej liczby monet o najniższym nominale, bo ich bicie jest za drogie. Ledwie padł ten pomysł, a już protestują wielkie sieci handlowe - pisze Gazeta Wyborcza i pyta Polską Organizację Handlu i Dystrybucji, co ewentualna zmiana będzie oznaczać dla klientów. Jeden z jej przedstawicieli twierdzi, że jeśli nie będzie jednogroszówek, trzeba będzie zmienić ceny w górę lub w dół. W pierwszym wypadku stracą konsumenci, a w drugim sklepy. Pomysł NBP podoba się za to małym sklepom, dla których jednogroszówki to problem, bo banki nie chcą ich przyjmować. Więcej na ten temat już w jutrzejszym wydaniu dziennika.

O karaniu pijanych rowerzystów

Dziennik pisze także o rządowym projekcie zmian dotyczącym karania pijanych rowerzystów, który trafił właśnie do Sejmu. W myśl nowych przepisów jazda rowerem pod wpływem alkoholu nie będzie już przestępstwem karanym więzieniem, lecz wykroczeniem, za co grożą grzywna, praca społeczna lub  dozór elektroniczny. Jednak w nowy kodeksie postępowania karnego znalazł się również zapis, że za jazdę pod wpływem alkoholu sądy będą orzekać  zakaz kierowania rowerem na okres od sześciu miesięcy do trzech lat - dodaje Wyborcza.

Leninowi stanowczo nie

Tylko pięć dni wódź rewolucji Włodzimierz Lenin reklamował nową usługę jednej z sieci komórkowych. Kampanię wstrzymano w reakcji na falę protestów. Operator sieci komórkowej przeprosił także wszystkich, którzy poczuli się urażeni. Na początku lutego reklamą zajmie się Komisja Etyki Reklamy.

Zabiła dziecko, bo mąż ją zdradzał?

Fakt powraca do sprawy Katarzyny W. oskarżonej o zamordowanie półrocznej córki Madzi. Publikuje wstrząsający wpis z pamiętnika kobiety, która przyznaje: "Traktuję to dziecko jako wroga, zagrożenie, wykańczającego mnie cyborga". Jednocześnie Katarzyna W. przyznaje, że nie czuła się szczęśliwa w swoim małżeństwie i że zdradzał ją mąż. 

"Wstąp do mundurówki"

Szukasz pracy? Wstąp do mundurówki - zachęca z kolei "Fakt". Wymienia warunki, które trzeba spełniać, żeby wstąpić do służby. Tabloid radzi, by na bieżąco śledzić strony internetowe lub pytać o ofert w konkretnych jednostkach wojewódzkich albo miejskich. Dziennik dodaje, że z pracą w służbach mundurowych wiążą się liczne przywileje, między innymi bezpłatne zakwaterowanie i roczna gratyfikacja urlopowa w wysokości 540 złotych zarówno dla żołnierzy, jak i członków ich rodzin.