Rezygnacja Grzegorza Biereckiego z funkcji prezesa Kasy Krajowej SKOK-ów, raport MFW obniżający prognozy dla światowej gospodarki i szokujące doniesienia o tym, jak Rosjanie traktowali szczątki ofiar katastrofy smoleńskiej - to tylko niektóre tematy dzisiejszej prasy. Zobaczcie pierwsze strony porannych gazet.

Bierecki robi odskok

Gazeta Wyborcza na pierwszej stronie rozpisuje się o niespodziewanej rezygnacji Grzegorza Biereckiego z funkcji prezesa Kasy Krajowej SKOK-ów, który teraz będzie pracował dla jej rady nadzorczej. Dziennik przybliża sylwetkę milionera, przypominając, że to jeden z najpotężniejszych ludzi na prawicy, który hojnie wspiera media sławiące PiS. Dziennik zastanawia się, czy rezygnacja z szefowania zarządowi SKOK-ów to sposób Biereckiego na uniknięcie kary Komisji Nadzoru Finansowego. Istnieje bowiem podejrzenie, że nie dostałby zgody organu na dalsze rządzenie Kasą Krajową.

Europa się wlecze

Wyborcza we wtorkowym wydaniu analizuje także najnowszy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który obniża prognozy dla światowej gospodarki. Zgodnie z nim Polska będzie dopiero na siódmym miejscu wśród najszybciej rozwijających się krajów UE. Dziennik dodaje, że stagnacja w gospodarce czeka aż siedem spośród 17 krajów strefy euro.

Wstrząs na Platformie

Gazeta Wyborcza wraca także do sprawy zaskakującego sondażu sprzed kilku dni, który - jak pisze gazeta - wstrząsnął Platformą. "Tumiwizizm, za mała aktywność partii i klubu parlamentarnego oraz zbytnie straszenie kryzysem - politycy PO biją się w piersi po sondażu, w którym pierwszy raz od pięciu lat PiS wyprzedził Platformę" - wylicza gazeta. Podkreśla, że z politycznego punktu widzenia stało się coś ważnego, bo jak twierdzi w rozmowie z gazetą socjolog Jarosław Flis, pozytywne sondaże mogą wyborców PiS jeszcze bardziej zmobilizować. Wyborcza podkreśla jednak, że dopiero dwa-trzy badania pokazujące przewagę PiS będą miały znaczenie. 

Fakt o niedoszłym skandalu

Rosjanie chcieli pokazać w telewizji ciało Marii Kaczyńskiej - donosi jutrzejszy "Fakt". Gazeta pisze, że po katastrofie smoleńskiej do prosektorium zaproszono rosyjskich dziennikarzy. Mieli sfilmować zmasakrowane ciało pierwszej damy. Tylko dzięki twardej postawie polskiej delegacji udało się wyegzekwować szacunek dla prezydentowej i uniknąć skandalu. Zainterweniować jako pierwszy w tej sprawie miał bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego i brat prezydentowej - Andrzej Duda. O szczegółach niedoszłego skandalu przeczytacie we wtorkowym wydaniu tabloidu.

PiS chce Pawlaka do nowej koalicji

Fakt pisze o poniedziałkowym spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z Waldemarem Pawlakiem. Gazeta zamieszcza kilka komentarzy z nim związanych. Jeden z rozmówców mówi tabloidowi: "Pawlak chce pokazać, że nie jest zależny od Tuska, co mu często zarzucają koledzy. I dowieść, że nawet gdyby doszło do wyborów i wygrało PiS, ludowcy nie muszą wcale tracić rządowych stołków." Inne komentarze do przeczytania we wtorkowym wydaniu dziennika.

Figura zakłada alarmy

Fakt ujawnia, że Katarzyna Figura ze strachu przed mężem założyła na swojej posesji alarmy. Aktorka może być już pewna, ze żaden nieproszony gość nie zakłóci jej spokoju - pisze tabloid. Gazeta przypomina, że wcześniej aktorka zmieniła w domu zamki. Jeden z rozmówców tabloidu donosi, że Figura obawiała się wizyty męża i tego, że może dojść między nimi do rękoczynów.