Bielska prokuratura okręgowa złoży apelację od wyroku sądu w Katowicach, który skazując rodziców niespełna 2-letniego Szymona z Będzina uznał, że spowodowali śmierć dziecka nieumyślnie. Śledczy podtrzymują, że doszło do zabójstwa.

Prokuratura podtrzymuje swoje stanowisko co do kwalifikacji prawnej przestępstwa, które winny być przypisane oskarżonym w zakresie dotyczącym śmierci dziecka. Dlatego w sprawie będzie wniesiona apelacja. Złożyliśmy już do sądu wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku - poinformowała rzeczniczka bielskiej prokuratury Małgorzata Borkowska.

W miniony czwartek katowicki sąd okręgowy wymierzył ojcu Szymona Jarosławowi R. karę 10 lat więzienia, a matce Beacie Ch. - pięciu lat więzienia. Uznał, że mężczyzna uderzył chłopca w brzuch i spowodował u niego ciężki uszczerbek na zdrowiu, czego nieumyślnym skutkiem była śmierć. Kobieta natomiast - według sądu - naraziła Szymona na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i nieumyślne spowodowanie śmierci. Oboje odpowiadali również m.in. za wyłudzanie zasiłków po śmierci Szymona. Sąd uznał częściowo ich winę.

Sędzia Igor Niedobecki uzasadniał, że za zabójstwo można skazać jedynie osobę, która chciała pozbawić kogoś życia lub godziła się na czyjąś śmierć. Rodzice Szymona mogliby - zdaniem sądu - odpowiadać za to tylko wtedy, gdyby prokurator wykazał, że zdawali sobie sprawę, iż Szymon umrze.

Według sądu, biegli w opiniach nie dali podstaw do zakwestionowania wyjaśnień oskarżonych, którzy mówili, że choć Szymon przed śmiercią płakał, zdradzał objawy bólu brzucha i leżał w nienaturalnej pozycji, to jednak samodzielnie się poruszał i nie tracił przytomności. Wprawdzie, zdaniem sądu, każdy rodzic w takiej sytuacji udałby się do lekarza, ale na tej podstawie nie można skazać oskarżonych za zabójstwo, a jedynie nieumyślne spowodowanie śmierci.

Prokuratura stoi natomiast na stanowisku, że ojciec i matka powinni zostać skazani za zabójstwo z tzw. zamiarem ewentualnym. Śledczy przyjęli bowiem, że oskarżeni - nie udzielając dziecku pomocy - godzili się na jego śmierć.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce pod koniec lutego 2010 roku. Jak ustalili prokuratorzy, niespełna 2-letni Szymon został uderzony przez ojca. Powód był taki, że chłopiec był płaczliwy i nie wykonywał poleceń, które mu wydawano - mówiła Małgorzata Borkowska. Dziecko umierało trzy dni. Po śmierci Szymona rodzice przewieźli jego ciało samochodem do Cieszyna, gdzie porzucili je w stawie.

Policja długo nie mogła ustalić, kim jest znalezione w stawie dziecko. Prowadzone po znalezieniu ciała śledztwo zostało umorzone w kwietniu 2012 roku z powodu niewykrycia sprawców. Sprawa wyszła jednak na jaw, gdy do ośrodka pomocy społecznej w Będzinie zgłosiła się osoba, która twierdziła, że od dawna nie widziała dziecka sąsiadów. Rodziców Szymona zatrzymano w czerwcu 2012 roku.

Proces toczył się od września 2013. Oboje oskarżeni wzajemnie obarczali się winą. Beata Ch. mówiła, że to jej partner uderzył Szymona w brzuch. Jarosław R. twierdził natomiast, że to współoskarżona pobiła syna.

(edbie)