Łódzka prokuratura bada przyczyny i okoliczności groźnego pożaru w magazynach z rozpuszczalnikami, który wybuchł wczoraj w nocy przy ul. Pomorskiej w Łodzi. Strażakom dopiero dziś po południu - po przepompowaniu pozostałych, niebezpiecznych substancji i zabezpieczeniu pogorzeliska - udało się zakończyć pracę. W sumie w akcji wzięło udział 35 strażackich zastępów. Straty szacowane są na 6 mln złotych.

Ze względu na istniejące wciąż zagrożenie prokuratorom i policyjnym ekspertom nie udało się dziś przeprowadzić oględzin terenu zakładów.

Poprzestano na oględzinach zewnętrznych. Dotąd przesłuchano pracownika ochrony, który był w nocy na miejscu zdarzenia, zaplanowano także przesłuchanie właściciela firmy. Kluczowe znaczenie jednak będą miały oględziny. Czekamy na to kiedy będzie możliwe ich przeprowadzenie, w tej sprawie ma się wypowiedzieć nadzór budowlany i strażacy - powiedział rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Akcja strażaków trwała ponad 1,5 doby

Pożar wybuchł w nocy na terenie magazynów firmy zajmującej się dystrybucją m.in. rozpuszczalników oraz rozcieńczalników do farb i lakierów. Ogień pojawił się w hali, w której znajdowało się m.in. osiemnaście zbiorników o pojemności 15 tys. litrów, wypełnionych rozpuszczalnikiem. Dwa kolejne zbiorniki o tej samej pojemności znajdowały się w przybudówce hali. Oba pomieszczenia spłonęły.

Ogień dotarł też m.in. do pomieszczenia biurowego. Spalił się również ciągnik siodłowy z cysterną i samochód osobowy, a nadpaleniu uległo auto dostawcze.

Wypełnione substancją palną były też zbiorniki o pojemności tysiąca litrów każdy, których kilkadziesiąt znajdowało się na terenie objętym ogniem. Część zbiorników wybuchła w trakcie pożaru; rozpuszczalnik wylał się również na ul. Pomorską.

Po kilku godzinach walki z ogniem strażakom udało się opanować pożar. Poszkodowanych zostało dwóch ratowników. Do późnego wieczora strażacy schładzali zbiorniki, w których znajdowały się niebezpieczne substancje.

Przez całą noc pilnowali terenu. Dziś zakończyła się akcja przepompowywania substancji do innych zbiorników dostarczonych przez właściciela firmy - powiedział rzecznik łódzkich strażaków Arkadiusz Makowski.

W magazynach PIP i strażacy stwierdzili nieprawidłowości

Okazało się, że w marcu kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała nieprawidłowości w tym zakładzie. Stwierdzono, że przechowywano w nim bardzo duże ilości substancji niebezpiecznych, a niektóre gaśnice miały nieważne homologacje. Właściciel firmy został ukarany mandatem, a PIP poinformował o nieprawidłowościach strażaków.

Strażacy podczas swojej kontroli także stwierdzili nieprawidłowości. Jak powiedział Makowski, okazało się m.in. że osprzęt elektryczny i oświetlenie nie były wykonane w obudowach przeciwwybuchowych, a zbiorniki nie miały wanien wychwytujących substancje po ewentualnym rozszczelnieniu.