Projekt rozporządzenia upraszczającego odbudowę po nawałnicach został dziś przekazany do kancelarii pani premier Beaty Szydło - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że rozmawiał w tej sprawie z premier i rozporządzenie zostanie wydane.

Projekt rozporządzenia upraszczającego odbudowę po nawałnicach został dziś przekazany do kancelarii pani premier Beaty Szydło - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że rozmawiał w tej sprawie z premier i rozporządzenie zostanie wydane.
Usuwanie zniszczeń po nawałnicach /Leszek Szymański /PAP

Błaszczak: W dokumencie zawartych jest 100 gmin

Błaszczak na konferencji prasowej powiedział, że jest to rozporządzenie "w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 roku, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych". Ten dokument zostanie niezwłocznie wydany - zaznaczył szef MSWiA.

W dokumencie zawartych jest 100 gmin - 10 z województwa pomorskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego, pozostałe z województwa wielkopolskiego. W tych gminach obowiązują uproszczone procedury związane z uzyskiwaniem zgód na odbudowę i remonty budynków - zapowiedział Błaszczak.

Resort infrastruktury skieruje kilkudziesięciu inspektorów nadzoru budowlanego z kilku województw do miejsc najbardziej dotkniętych weekendową nawałnicą. Urzędnicy mają ocenić stan uszkodzonych budynków, a także oszacować straty, co pozwoli wypłacić budżetowe wsparcie na ich odbudowę - informował wcześniej dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski. Uprawnienie do wyceny strat przyzna urzędnikom projektowane rozporządzenie. 

Po zmianie przepisów gminny zespół będzie oceniał stan budynku i od razu wyceniał straty, by przyznać pieniądze na odbudowę. 

Do 200 tys. zł na odbudowę budynków mieszkalnych tys. zł, do 100 tys. zł - budynków gospodarczych

Podjęliśmy decyzję, zgodnie z tym, co mówiła pani premier, o podwyższeniu kwoty, która będzie przeznaczona na pokrycie kosztów odbudowy w przypadku budynków mieszkalnych. Dotychczas ta kwota wynosiła do 100 tys. złotych, w ramach tych zasad dzisiaj podpisanych będzie to kwota do 200 tys. zł. chciałbym podkreślić, że będziemy reagować, w zależności od sytuacji. To nie jest ostatnie słowo. Jeżeli będzie taka potrzeba, to ta kwota może ulec podwyższeniu - powiedział na briefingu minister Mariusz Błaszczak.

Zapowiedział również, że szacowanie strat będzie uproszczone. Oprócz rzeczoznawców mogą oceniać straty także pracownicy urzędów, inspektoratów nadzorów budowlanych. To jest znaczące ułatwienie - powiedział.

Po dzisiejszym spotkaniu z ministrem infrastruktury (i budownictwa - PAP) wiem także, że pan minister (Andrzej) Adamczyk zdecydował o przesunięciu urzędników inspektoratów nadzoru budowlanego - zarówno z głównego, jak i wojewódzkich, i z sąsiednich województw do województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, żeby usprawnić i przyspieszyć procedury związane z oceną strat - dodał. 

Kwota przeznaczona na odbudowę budynków gospodarczych została ustalona w wysokości do 100 tys. zł  - poinformował Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że to samorządy lokalne - po otrzymaniu środków od rządu - wypłacają pieniądze poszkodowanym.

Minister zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach w wyniku nawałnic zniszczeniu uległo także wiele budynków gospodarczych.

Te budynki także zostały zniszczone, one dotychczas nie podlegały zasadom odbudowy, w związku z tym włączyliśmy także te budynki - zgodnie z delegacją ustawową. Tu chodzi o byt mieszkańców, którzy prowadzą gospodarstwa rolne. W przypadku tych budynków także kwota, która jest przeznaczona na odbudowę, została ustalona w wysokości do 100 tys. zł - powiedział minister.

Adamczyk: Mam nadzieję, że rozporządzenie zostanie przyjęte w trybie obiegowym

Mam nadzieję, że rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące uproszczenia szacowania strat po ostatnich nawałnicach, zostanie przyjęte w trybie obiegowym. Chcemy, by to było jak najszybciej - powiedział na wcześniejszej konferencji prasowej minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że wszystkie drogi krajowe i szlaki kolejowe są przejezdne.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk pytany na czwartkowej konferencji prasowej o datę wydania rozporządzenia dot. uproszczenia szacowania strat po nawałnicach, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, odparł: Chcemy, aby to było jak najszybciej.

Mamy już wypracowaną treść, dzisiaj spotykam się z ministrem spraw wewnętrznych, ministrem Błaszczakiem. Mam nadzieję, że w trybie obiegowym rozporządzenie Rady Ministrów zostanie przyjęte, a minister Błaszczak - jako właściwy minister - wyda rozporządzenie upraszczające zasady szacowania strat - powiedział szef MIB.

W środę o przygotowaniu tego rozporządzenia informował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Powiedział, że dotychczas rzeczoznawcy oceniali skalę strat i na podstawie ich opinii były wypłacane pieniądze przez samorządy. Dzięki nowym przepisom rzeczoznawcy zostaną zastąpieni przez urzędników posiadających uprawnienia budowlane.

Rozporządzenie uprości także proces składania wniosków na remont i odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych i potem na użytkowanie tych budynków. Dziś potrzebne jest zezwolenie na budowę, wystarczy zgłoszenie. Remont i odbudowę można przeprowadzić bez zgłoszenia, ten proces został uproszczony - mówił minister.

Z około 3,5 tys. budynków skontrolowano 500

Minister Adamczyk powiedział w czwartek, że głównym celem MIB i służb podległych, m.in. nadzoru budowlanego, jest "jak najpilniejsze określenie stanu technicznego budynków, szczególnie budynków mieszkalnych, budynków gospodarczych oraz kwestia ich dalszego użytkowania". 

Szef MIB poinformował, że z ok. 3,5 tys. budynków zgłoszono, z czego prawie 500 budynków jest już skontrolowanych, a w przypadku 67 wydano zakaz użytkowania. One po prostu muszą być odbudowane, wyremontowane, bo na ich stan techniczny zagraża życiu i zdrowiu użytkowników - dodał. 

Adamczyk dodał też, że "jeżeli chodzi o infrastrukturę komunikacyjną wszystkie drogi krajowe oraz szlaki kolejowe są przejezdne". Dzisiaj mamy informacje, że w ciągu dróg krajowych i w ciągu szlaków kolejowych praktycznie rzecz biorąc komunikacja funkcjonuje - powiedział. 

W wyniku nawałnic, w nocy z piątku na sobotę, zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych. Silny wiatr - tylko wówczas - uszkodził lub zerwał dachy z prawie 3 tys. domów, w tym z ponad 2 tys. mieszkalnych. 

W środę dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski informował, że nawałnice zniszczyły 45 tys. ha lasów, a na terenach dotkniętych nimi pokotem leży ok. 8,2 mln m sześc. drewna. LP prognozują, że nowy las na tych terenach powstanie do czerwca 2019 r. Tomaszewski oszacował, że koszty, które LP muszą ponieść, by na klęskowiskach ponownie powstał las, wyniosą ponad 1 mld zł. 

(ph)