Rząd przygotowuje się do korekty programu Rodzina 500+. Najważniejsze zmiany mają dotyczyć samotnych rodziców. Jak podaje "Fakt", by dostać 500+ na drugie i kolejne dziecko, nie będą musieli mieć ustalonego prawa do alimentów.

Obecnie, kiedy samotny rodzic stara się o 500+ to bez względu czy występuje o pieniądze na jedno czy kilkoro dzieci, musi przedstawić decyzję sądu o orzeczonych alimentach. Bez takiego dokumentu świadczenie nie jest przyznawane. Kilka miesięcy temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podważył taką interpretację przepisów i stwierdził, że 500+ na kolejne dzieci powinno być wypłacone bezwarunkowo. Resort rodziny najpierw się przed tym bronił ale najwyraźniej ustąpił. Przepisy będą zmienione. 

Planujemy ograniczenie wymogu ustalenia alimentów przez osobę samotnie wychowującą dziecko do wniosków o 500 + na pierwsze dziecko - powiedziała "Faktowi" minister rodziny Elżbieta Rafalska. I jak dodaje, zmiany te mają być wprowadzone jeszcze w tym roku. 

Po zmianach, jeśli samotny rodzic będzie starał się o 500+ na kolejne dzieci, nie będzie musiał mieć ustalonych alimentów. Obecnie z 500+ korzysta ponad pół miliona samotnych rodziców, którzy dostają świadczenie na 767 tys. dzieci. Tymczasem w Polsce samotni rodzice wychowują 1,1 mln dzieci.

Zmian będzie więcej

To nie jedyna zmiana jaką ministerstwo planuje wprowadzić w programie Rodzina 500+. 

W górę pójdzie także próg dochodowy, jeśli rodzic stara się o świadczenie na pierwsze dziecko. Dziś wynosi on 800 zł lub 1200 zł jeśli w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko. Dla mnie punktem wyjścia jest wzrost co najmniej o kwotę 100 zł - powiedziała Minister rodziny Elżbieta Rafalska.