Z powodu wykrycia szkodliwej substancji producent wózków Hauck wycofuje z rynku w Polsce i Niemczech jeden z modeli. Chodzi o spacerówkę Hauck Shopper Comfortfold wyprodukowaną w ubiegłym roku. W rączce wózka stwierdzono bowiem substancję, która może powodować raka.

Jak informował dziennikarza RMF FM wyłączny dystrybutor wózków Hauck w Polsce, wózki typu Shopper Comfortfold wyprodukowane w 2015 r. nie są już sprzedawane w naszym kraju. Osoby, które kupiły wcześniej wózek, powinny skontaktować się z przedstawicielami firmy. Jak zaznaczał, datę produkcji można sprawdzić samemu - znajduje się ona na ramie wózka.

Substancja została wykryta podczas testów prowadzonych przez niemiecką Fundację Warentest. Okazało się, że w rączce spacerówki znaleziono duże ilości szkodliwych krótkołańcuchowych chlorowanych parafin. Związki te sprawiają, że tworzywo sztuczne staje się bardziej miękkie, ale jednocześnie są podejrzewane o powodowanie raka. Nie rozkładają się w środowisku naturalnym. Przedostają się natomiast do gleb, wód gruntowych i organizmów żywych, a więc również do ciała zwierząt i ludzi. Przez skórę trucizna przedostaje się do ciała matki, a stamtąd przechodzi do ciała dziecka, jeśli jest ono karmione piersią.

Od 2012 roku Unia Europejska zakazuje stosowania tych substancji oraz wprowadzania ich do obrotu.

Pro-test.pl

(mpw)