„Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma wymiar szczególnej łączności, wielkiego związku, czegoś, co ja nazywam wspólnotą Polaków na całym świecie, wspólnotą myśli, mentalności i sposobu patrzenia na świat” - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. „Kiedy patrzmy na polskość na całym świecie, na relację pomiędzy tymi, którzy w Polsce nie mieszkają, a tymi którzy tu są, to ta relacja do Polski ma ogromne znaczenie” – dodał prezydent.

O godz. 17 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość z udziałem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezydent w swym wystąpieniu podkreślił, że przypadający na 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą to dzień symboliczny, "ma wymiar szczególnej łączności, z jednej strony tęsknoty, ale z drugiej strony pamięci".

A nade wszystko, wielkiego związku, czegoś, co ja nazywam wspólnotą Polaków na całym świecie, wspólnotą myśli, wspólnotą myśli, wspólnotą mentalności, wspólnotą sposobu patrzenia na świat, czasem wspólnotą trosk. Ale myślę, że zawsze także i pewnego wspólnego dążenia, do tego, by Polska była. Bo przecież przez wiele lat to było dążenie właśnie o to, by Polska była, by z powrotem wróciła na mapy Europy i świata - powiedział prezydent.

Podkreślił, że teraz, gdy Polska jest, to dążenie do tego, "by była jak najmocniejsza, by zajmowała jak najsilniejszą pozycję w przestrzeni międzynarodowej, by była jak najzamożniejsza".

Cytat

Kiedy patrzmy właśnie na tę naszą łączność, kiedy patrzmy na polskość na całym świecie, kiedy patrzymy na relację pomiędzy tymi, którzy w Polsce nie mieszkają, a tymi którzy tu są i Polską jako taką, to po pierwsze - te barwy mają ogromne znaczenie, ale po drugie także i ta relacja do Polski ma ogromne znaczenie.
mówił prezydent podczas swojego wystąpienia.

Jak wskazywał, w dzisiejszych czasach jest ona łatwiejsza m.in. poprzez obecność Polski w UE i otwartość granic, dlatego każdy kto chce, może przyjechać do kraju i "cieszyć się ojczyzną, że zmienia się na lepsze z każdą minutą".

Prezydent nadał obywatelstwo polskie rodzinie repatriantów z Ukrainy

Prezydent Duda zaznaczył, że 2 maja to również Dzień Flagi RP. Ta flaga ma ogromne znaczenie, bo trzeba pamiętać, że to nie tylko symbol. Że to są barwy, to jest sztandar, za który ludzie umierali - powiedział.

Podczas uroczystości prezydent wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego rodzinie repatriantów z Ukrainy. Andrzej Duda wręczył również flagi państwowe krajowym organizacjom pozarządowym zasłużonym w działalności na rzecz rozwijania współpracy z Polonią i Polakami za granicą.