Prezydent Bronisław Komorowski nadał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski zamordowanemu w Tunezji polskiemu salezjaninowi. Ks. Marek Rybiński został odznaczony "za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw moralnych dzieci i młodzieży, za dawanie świadectwa miłości do człowieka oraz osiągnięcia w pracy misyjnej".

W najbliższym czasie ciało polskiego salezjanina zostanie sprowadzone do Polski, a jego pogrzeb odbędzie się w Warszawie, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Data pogrzebu nie została jeszcze ustalona, ponieważ wcześniej uroczystości pogrzebowe w Tunezji ma zorganizować biskup Tunisu.

Ks. Rybiński należał do polskiej prowincji salezjanów z siedzibą w Warszawie i od czterech lat przebywał na misji w Manouba w Tunezji. W latach 2005-2006 pracował w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym jako koordynator Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Następnie w latach 2006-2007 był kierownikiem Oratorium w Olsztynie. W roku 2007 wyjechał na misję do Tunezji. Miał 33 lata.

W piątek, 18 lutego znaleziono go z podciętym gardłem w garażu prywatnej szkoły religijnej w podmiejskiej dzielnicy Tunisu, Manoubie. W dzień po śmierci salezjanina rząd Tunezji potępił jego zamordowanie i zaapelował do "wszystkich duchownych oraz podmiotów społeczeństwa obywatelskiego" o zdecydowane działania, "by uniknąć powtórzenia się podobnych aktów".

W poniedziałek wieczorem władze Tunezji poinformowały, że aresztowano zabójcę polskiego salezjanina. Jest to Tunezyjczyk, który był stolarzem w szkole, gdzie znaleziono ciało księdza.