Sejm nie zajmie się przed końcem wakacji prezydenckim projektem zmiany prawa oświatowego, który miał uzależniać od zgody rodziców działalność organizacji pozarządowych w szkole. Jak dowiedział się reporter RMF FM, sejmowa komisja edukacji zajmie się ustawą najwcześniej we wrześniu.

Przypomnijmy, że Andrzej Duda zaproponował zmiany w przepisach przed II turą wyborów twierdząc, że ten projekt zagwarantuje rodzicom prawo do wychowywania dzieci zgodnie z ich przekonaniami.

To już drugie przesunięcie w pracach nad ustawą. Najpierw, w połowie lipca projekt zostały wycofany z posiedzenia komisji sejmowej, bo jak wtedy tłumaczyła szefowa komisji Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS, o dodatkowy czas poprosiły związki zawodowe, które chciały przedstawić swoje opinie w tej sprawie.

ZNP krytykuje projekt

Teraz, szefowa komisji tłumaczy, że takich opinii wpłynęło bardzo dużo i posłowie będą w stanie zająć się ustawą dopiero po sejmowych wakacjach, które kończą się we wrześniu.

Związek Nauczycielstwa Polskiego na prezydenckim projekcie nie zostawił suchej nitki. W opinii związkowcy napisali między innymi, że podobne założenia wprowadziła już niedawna nowelizacja ustawy oświatowej, a prezydencki projekt może zablokować działanie organizacji, które już są obecne w szkołach, takich jak ZHP czy ZHR.

Opracowanie: