Platforma Obywatelska rozważa rozpisanie w ramach Koalicji Obywatelskiej prawyborów, które wyłonią kandydata na prezydenta - z decyzją zamierza jednak poczekać na stanowisko Donalda Tuska ws. jego ewentualnego startu w wyborach prezydenckich - takie swoje nieoficjalne ustalenia przekazała Polska Agencja Prasowa. Wedle tych informacji, gdyby szef Rady Europejskiej zdecydował się powalczyć o Pałac Prezydencki, Platforma z prawyborów ma zrezygnować.

O możliwości przeprowadzenia prawyborów, które wyłoniłyby kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, dyskutował dzisiaj Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej.

Większość głosów była za tym, by takie prawybory się odbyły - cytuje PAP relację polityka z kierownictwa PO.

Decyzję o ewentualnym rozpisaniu prawyborów zarząd Platformy miałby podjąć na posiedzeniu 8 lub 9 listopada. Do tego czasu - jak donosi Polska Agencja Prasowa, powołując się na swoje źródła - PO chce uzyskać od Donalda Tuska ostateczną odpowiedź, czy jest zainteresowany startem w wyborach prezydenckich.

Z końcem listopada upływa kadencja Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Na początek grudnia były premier zapowiedział zaś publiczną deklarację ws. swojej politycznej przyszłości.

Rozmówcy Polskiej Agencji Prasowej nie wykluczają natomiast, że do końca przyszłego tygodnia dojdzie do spotkania Donalda Tuska z liderem Platformy Grzegorzem Schetyną.

Jeśli Tusk zdecyduje się na start, wówczas prawyborów nie będzie - cytuje PAP "bliskiego współpracownika szefa Platformy".

Prezydenckie prawybory - gdyby do nich doszło - miałyby dotyczyć nie tylko samej PO, ale całej Koalicji Obywatelskiej, którą współtworzą jeszcze: Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni.

Według - jak czytamy - "rozmówców PAP z władz PO", nie ma jeszcze decyzji, kto miałby uczestniczyć w tego typu plebiscycie: czy byliby to wyłącznie członkowie ugrupowań tworzących Koalicję, czy również np. tzw. sympatycy Platformy Obywatelskiej.

Pojęcie "sympatyka" wprowadzone zostało do statutu PO kilka lat temu. Zgodnie z dokumentem, status sympatyka "przysługuje osobie, która zadeklaruje poparcie dla celów i wartości propagowanych przez Platformę oraz wyrazi zgodę na umieszczenie jej danych osobowych w bazie danych Platformy". Sympatykiem może być osoba, która ukończyła 16 lat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Tomasz Siemoniak: Małgorzata Kidawa-Błońska jest znakomitą kandydatką, uważam, że ma bardzo duże szanse wygrać te wybory prezydenckie. Czas na pierwszą kobietę-prezydenta >>>>