"Mamy program dla samorządów, który jest przygotowany w dialogu. Jest on związany z rzeczywistością, ma charakter praktyczny, nie opiera się na rzeczywistości wymyślonej, trzymamy się faktów" - mówił we Wrocławiu Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zapewniał, że program Prawa i Sprawiedliwości ma na celu przybliżyć Polskę do standardów życia na Zachodzie. Dziś w stolicy Dolnego Śląska odbywa się pierwsza konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes Kaczyński mówił, że każde wybory - także te samorządowe - są konkurencją ludzi i programów.

My mamy program dla samorządów. To jest program przygotowany w dialogu - odbyliśmy setki, naprawdę setki spotkań, w całym kraju, rozmawialiśmy z różnymi ludźmi i z tej rozmowy - ale także z konsultacji ze specjalistami różnych dziedzin - powstał nasz program - mówił.

Jak podkreślił, program PiS "związany jest z rzeczywistością, ma charakter praktyczny, nie opiera się na żadnej rzeczywistości wymyślonej, na czymś, czego nie ma".

Trzymamy się faktów, chodzimy po ziemi - powiedział Kaczyński.

Zaznaczył, że program jego partii ma charakter ogólnopolski, ale jest również podzielony na wiele programów lokalnych, dla małych ojczyzn. 

Prezes PiS zapewniał także, że program PiS ma na celu przybliżyć Polskę do standardów życia na Zachodzie. A do tego potrzebna jest - jak mówił - "współpraca. Nie wojna, tylko współpraca".

Podkreślił, że celem jest "nie tylko to, żeby Polacy żyli coraz lepiej, ale także żeby mogli w stosunkowo krótkim historycznie rzecz biorąc czasie powiedzieć nic już nas nie dzieli, jeśli chodzi o poziom życia i komfort życia od tych, którzy żyją na zachód od naszych granic".

Żeby ta historyczna przepaść, która trwa właściwie przez całe nasze dzieje została zasypana - powiedział Kaczyński - Dotąd w naszej historii takiej szansy nie było.

Lokalnie warto tworzyć koalicje inne niż warszawskie

Kaczyński powiedział, że nie chce wojny politycznej, ale współpracy dla dobra narodu.

Wierzymy, że wygramy te wybory, jesteśmy o tym przekonani. Ale jesteśmy głęboko przekonani także o tym, że warto tworzyć w poszczególnych województwach, gminach, miastach, powiatach, koalicje, które będą inne niż te warszawskie. To jest po prostu normalna praktyka demokratyczna - podkreślił szef PiS.

To, co zostało narzucone przez PO już wiele lat temu, tzn. symetria między tymi koalicjami, to jest coś całkowicie sprzecznego z regułami demokracji - ocenił Kaczyński. Podał przykład Niemiec, gdzie w landach są inne koalicje niż na poziomie federalnym.

Jego zdaniem, samorząd jest niezbędną częścią konstrukcji państwa demokratycznego. Ale wiemy także, jaka jest polska konstytucja, wiemy jaka jest konstrukcja polskiego samorządu. Otóż polska konstytucja mówi wyraźnie: jest władza państwowa, która dzieli się na rządową i samorządową. Czyli samorząd, to władza państwowa - tłumaczył. Tym samym - jak ocenił - jest także konstytucyjna przesłanka do współpracy.

Nie idziemy do władzy po to, żeby rozliczać i się srożyć, ale nie będziemy pozwalali na to, żeby w Polsce tego rodzaju zjawisko istniało - zadeklarował prezes PiS. 

Prezes PiS odniósł się do konwencji PO i Nowoczesnej. Z konwencji naszych przeciwników znów usłyszeliśmy surmy bojowe, dowiedzieliśmy się nawet, że jesteśmy ambasadorami Putina. No, nie wiem, jak by mi było w tym mundurze ambasadorskim. Ale my odpowiadamy: obywatel, samorząd, państwo, wspólna praca, wspólna praca dla tego celu - mówił Kaczyński.

Podczas sobotniej konwencji Koalicji Obywatelskiej szef PO Grzegorz Schetyna mówił m.in., że "PiS jest nie tylko najwierniejszym lobbystą Putina w polityce europejskiej walcząc z Unią, niszcząc jedność naszego kontynentu, wywołując wciąż nowe konflikty". 

PiS jest także lobbystą Putina w polskiej polityce energetycznej, ponieważ importerom putinowskiego węgla PiS musiało podziękować za taśmy Falenty, za podsłuchy, które uderzyły w polskie państwo, w polski rząd - powiedział. 


(j.)