To już pewne! Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak potwierdził, że zgłosił swoją kandydaturę w prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej.

Polska potrzebuje silnej prezydentury, która zatrzyma łamanie praworządności, wydobędzie kraj z chaosu partyjniactwa i przywróci wszystkim obywatelom prawdziwe poczucie wspólnoty. Podjąłem się tego wyzwania. Dlatego zgłosiłem swoją kandydaturę w prawyborach - napisał Jacek Jaśkowiak na Twitterze.

Jaśkowiak powalczy z Kidawą-Błońską

Termin zgłaszania kandydatów w prawyborach minął we wtorek o północy. Warunkiem zgłoszenia było zebranie podpisów 30 członków Rady Krajowej PO. W poniedziałek zgłosiła się Małgorzata Kidawa-Błońska, która zebrała 150 podpisów. Do wtorkowego wieczoru nie było żadnych informacji o kolejnych zgłoszeniach. 

W środę szef PO Grzegorz Schetyna przebywający w Zagrzebiu na kongresie wyborczym Europejskiej Partii Ludowej poinformował dziennikarzy, że pojawiło się drugie zgłoszenie w prawyborach prezydenckich. Informacja jest taka, że jest drugie zgłoszenie i są dwie osoby. W piątek będziemy informować kto to jest, bo komisja wyborcza zapozna się z tą aplikacją - powiedział Schetyna.

Po słowach Schetyny w mediach pojawiły się spekulacje, że kandydatem w prawyborach może być właśnie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Wieczorem Jaśkowiak potwierdził, że to właśnie on będzie rywalizował z Kidawą-Błońską.

Sikorski i Arłukowicz zrezygnowali z prawyborów

udziału w prawyborach zrezygnowali Radosław Sikorski i Bartosz Arłukowicz, którzy byli wymieniani jako potencjalni kandydaci do walki z Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Znacie mnie państwo: gdy walczę, to na całego. Doszedłem do wniosku, że tym razem, w sytuacji totalnego upolitycznienia mediów publicznych przez partię rządzącą rywalizacja w obozie demokratycznym nie służyłaby sprawie. Każda nasza polemika byłaby bezwzględnie wykorzystana - oświadczył Radosław Sikorski w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Z kolei Arłukowicz na Twitterze zadeklarował, że głównym rywalem w wyborach prezydenckich jest Andrzej Duda. Nie szukajmy rywali. To Prezydent Andrzej Duda jest naszym rywalem i przeciwnikiem politycznym. To z nim musimy wygrać wybory! Potrzebne są mądre, szybkie i odważne decyzje. Nie planuję udziału w prawyborach. I ruszamy w kampanię! - ogłosił europoseł.