Moskiewski antykwariat nie zamierza oddać Muzeum Narodowemu w Poznaniu "Dziewczyny z gołębiem". Dzieło Antoine'a Pesne'a zostało zrabowane przez hitlerowców i trafiło do Rosji. Teraz odnalazło się w Moskwie. Wszystko wskazuje na to, że trzeba będzie je odkupić. Poznańskie muzeum szuka kilkuset swoich dzieł, w tym tego najcenniejszego - szkicu do obrazu Rubensa "Diana i Kalisto".

Paradoksalnie czas działa na korzyść skradzionych w czasie wojny obrazów, bo wypływają one w wielu antykwariatach. Jednak z drugiej strony odnalezienie dzieła nie oznacza jego powrotu na muzealną ścianę.

Te obrazy są już w posiadaniu kolejnego właściciela. Nie ma on obowiązku oddania dzieł muzeum, chyba że miałby taką wolę - tłumaczy Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wiele prac udało się odzyskać w 1956 roku - dodaje. To wtedy wróciła do Poznania "Plaża z Pourville". Szkic do "Diany i Kalisto" byłby równie cenny co wizja Moneta. Co z tego skoro za swoją własność sprzed lat muzeum musi płacić.