Przyjaciele i znajomi Rity Malinkiewicz, reprezentantki Polski w kolarstwie górskim, proszą o oddawanie krwi. Zawodniczka - w poniedziałek - miała wypadek w Wilkowicach. Została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Jest już po operacji.

"W najbliższy czwartek (4.06) o godzinie 9:00 przy ul. Warszawskiej 154 w Bielsku-Białej, stanie mobilny punkt poboru krwi Centrum Krwiodawstwa Katowice. Każdy zainteresowany, który spełnia warunki (o tym poniżej) będzie mógł oddać krew, która jest niezbędna w procesie leczenia rannych rowerzystek, a także innych pacjentów. Całe środowisko rowerowe w Polsce jest mocno poruszone tym wypadkiem. Takie nieszczęście mogło spotkać każdego" - czytamy na facebookowym profilu bielskie drogi. 

Punkt krwiodawstwa będzie czynny do godziny 14.

Policjanci z Bielska-Białej wciąż szukają świadków poniedziałkowego wypadku w Wilkowicach. Pierwsi złożyli już zeznania. Jedną z rannych rowerzystek jest Rita Malinkiewicz - wielokrotna reprezentantka Polski w kolarstwie górskim, biorąca też udział w wyścigach przełajowych i szosowych. W szpitalu w Sosnowcu po operacji trafiła na oddział intensywnej terapii. 

Druga poszkodowana rowerzysta została przewieziona karetką do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, także była operowana. Jej stan się stabilizuje. W najbliższym czasie czeka ją m.in. operacja kręgosłupa.

Policja szuka świadków

Do wypadku doszło w ubiegły poniedziałek około godz. 16.30 w Wilkowicach.

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 58-letnia mieszkanka powiatu żywieckiego jechała oplem astrą w kierunku Żywca. W pewnym momencie zjechała na przeciwległy pas ruchu i wjechała w poruszające się ulicą Żywiecką w kierunku Bielska-Białej dwie rowerzystki. Kobiety w wieku 25 i 30 lat zostały poważnie ranne. Zostały przetransportowane do szpitali.

Kobieta kierująca samochodem była trzeźwa i miała uprawnienia do kierowania pojazdemDokładne przyczyny i przebieg tego wypadku ustalają śledczy z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Policja prosi świadków wypadku o kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej pod numerem tel. 47 857 14 20 lub 47 857 12 55.