Wydano Europejski Nakaz Aresztowania Mariusza Nowaka, który w grudniu pod Otwockiem śmiertelnie potrącił 13-letniego Patryka. Mężczyzna uciekł z miejsca wypadku, nie udzielając chłopcu pomocy. Decyzję o wydaniu ENA podjął warszawski sąd.

34-letni mężczyzna ukrywa się prawdopodobnie we Francji. Jeszcze dziś informację o jego poszukiwaniach powinna otrzymać tamtejsza policja. Europejski Nakaz Aresztowania niezwłocznie po wydaniu przez sąd jest umieszczany w Systemie Informacyjnym Schengen. Mają do niego dostęp służby graniczne i policje niemal wszystkich krajów europejskich. Jeżeli Mariusz Nowak rzeczywiście przebywa na terenie któregoś z nich, to jego aresztowanie może być kwestią najbliższych godzin lub dni.

Potrącił i uciekł

Do tragicznego wypadku doszło 11 grudnia w Czarnówce k. Warszawy. 13-letni chłopiec wracał ze swoją 16-letnią siostrą ze szkoły. Kierowca prowadzący rozpędzoną osobówkę potrącił 13-latka, nie zatrzymał się i nie udzielił mu pomocy. Dziewczynce na szczęście nic się nie stało.

Z informacji prokuratury wynika, że mężczyzna w przeszłości został skazany za podobne przestępstwo. W 2002 roku potrącił człowieka i uciekł z miejsca wypadku. Sąd skazał go na karę dwóch lat i sześciu miesięcy więzienia, nawiązkę 5 tys. zł na rzecz rodziny zmarłego oraz nawiązkę na rzecz organizacji społecznej w kwocie 3 tys. zł. Otrzymał również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 5 lat.

(abs)