Posłanki Nowoczesnej zachęcają do udziału w zaplanowanym na 8 marca proteście przeciwko "absurdalnym pomysłom" polityków PiS, m.in. ograniczeniu dostępu do "pigułki dzień po". Uważają, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ws. pigułki kieruje się osobistymi poglądami. "Każdego dnia kobiety dowiadują się o kolejnych wstrząsających pomysłach polityków PiS" - tłumaczyła Joanna Scheuring-Wielgus. Pytała, dlaczego kobiety w Polsce muszą liczyć na łaskę rządu PiS, na czele którego stoi kobieta. "Dlaczego wciąż mówi się kobietom, co mają robić, a czego nie?" - podkreśliła posłanka.

Szanowni politycy PiS, kobiety w Polsce mają rozum i sumienie. Nie potrzebujemy rad ministra Radziwiłła ani posła Jarosława Kaczyńskiego, dlatego zachęcamy wszystkie kobiety, aby protestowały wspólnie, razem 8 marca przeciw absurdalnym pomysłom polityków PiS - powiedziała posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Jak podkreśliła, minister zdrowia kieruje się osobistymi poglądami m.in. w sprawie ograniczenia dostępności "pigułki dzień po" i likwidacji finansowania in vitro.

Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej, dodała: apelujemy, by przestał kłamać, że jest to tabletka wczesnoporonna. W Europie jest uznana za element antykoncepcji.

ellaOne tylko na receptę. Rząd przyjął projekt zmian ws. pigułek "dzień po"

Hormonalne leki antykoncepcyjne będą sprzedawane wyłącznie na receptę - przewiduje projekt zmian w obowiązujących przepisach, przyjęty we wtorek przez rząd. Oznacza to, że na receptę będą także pigułki ellaOne - tzw. pigułki "dzień po", czyli antykoncepcji awaryjnej - które od 2015 roku... czytaj więcej

W połowie lutego rząd przyjął projekt przewidujący, że hormonalne leki antykoncepcyjne (np. pigułki ellaOne) będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę.

Monika Rosa(Nowoczesna) zaznaczyła, że PiS likwiduje finansowanie in vitro oraz edukację seksualną w szkołach i dodała, że nie została wdrożona konwencja antyprzemocowa. Apelujemy do wszystkich mężczyzn: 8 marca nie musicie kupować nam kwiatów, pójdźcie razem z nami w manifestacji w obronie nas wszystkich - mówiła. Joanna Schmidt poinformowała, że złożyła do marszałka Sejmu formalny wniosek ws. swojego uczestnictwa, jako polskiej posłanki, w konferencji z okazji dnia kobiet organizowanej w Waszyngtonie, jednak Marek Kuchciński nie wyraził zgody na jej udział w tym wydarzeniu. Dlatego - jak zaznaczyła - na konferencję do Waszyngtonu uda się prywatnie.

Inicjatywa Międzynarodowy Strajk Kobiet organizuje 8 marca protest przeciw "populistycznym rządom, które nienawidzą kobiet".

(ug)